Spotkanie z dietetykiem

W ramach realizacji tematu kompleksowego „Dbamy o zdrowie” odbyło się spotkanie z dietetykiem panią Justyną. Podczas spotkania  przedszkolaki rozmawiały  jak dbać o zdrowie i co należy jeść, by mieć energię i cieszyć się zdrowiem. Dzieci poznały podstawowe zasady prawidłowego odżywiania, dowiedziały się,  w jaki sposób żywność wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie.  Pani Justyna w interesujący sposób przedstawiła dzieciom piramidę żywienia. Omawiała produkty żywnościowe od tych najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu powinny się znaleźć w niewielkich ilościach. Pani dietetyk wyjaśniła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje w codziennej diecie, przekonywała, że bardzo ważną rolę dla naszego zdrowia odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Dzieci dowiedziały się jak duże znaczenie ma picie wody oraz aktywność fizyczna dla zdrowia i kondycji organizmu.  Pięciolatki podjęły wielkie wezwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzach: pieczywo, masło, ser , jajka, szynka i warzywa przygotowane przez panie kucharki. Po umyciu rąk dzieci przystąpiły do zrobienia pięknych kolorowych kanapek. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie ułożyły na nim wybrane przez siebie  produkty: pomidorki, rzodkiewki, ogórki , sałatę , szczypiorek, paprykę. Wszystkie dzieci z wielkim apetytem zjadły przygotowane przez siebie kanapki. Dzięki takim zajęciom dzieci kształcą w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijają kreatywność, wyobraźnię  i dbałość o higienę podczas spożywania posiłku. Kanapki wykonane samodzielnie przez dzieci wyglądały pięknie i kolorowo, a smakowały pysznie. Mamy nadzieję, że te cenne wskazówki oraz wiedza zdobyta podczas spotkania pomoże naszym przedszkolakom utrwalić zasady prawidłowego odżywiania, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie i rozwój.