Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
        
ROZUMIEM
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Ochrony Danych jest Pan Adam Korzuch, korzuch@infoic.pl
 

RODO - obowiązek informacyjny
Regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną

 

Nasze grupy - KLLIKNIJ


      ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

„Chociaż słońce jasno świeci
Trochę smutne są już dzieci.
Bo koniec roku,
przedszkola mija czas
Teraz wakacje czekają nas!”

Zakończenie roku przedszkolnego to wyjątkowy moment. To okazja do refleksji nad osiągnięciami, zdobytymi umiejętnościami, dzielenia się radością z dokonanych sukcesów i wspomnieniami z minionego roku szkolnego.Takie podsumowanie odbyło się w naszym przedszkolu w czwartek 22 czerwca 2023 roku. W tym dniu pięciolatki pożegnały się z przedszkolem. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli też rodzice pięciolatków. Dzieci pięknie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Po występach wszystkie przedszkolaki otrzymały dyplomy i pamiątkowe książeczki. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla rodziców, którzy byli zaangażowani w działania przedszkola.
Kolejne dzieciaki opuszczają mury przedszkola, by po wakacjach rozpocząć naukę w „zerówce” w szkole. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń oraz bezpiecznych i radosnych wakacji. Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu!
      Projekt „Zdrowe dzieci"
W czerwcu wzięliśmy udział w projekcie Ministerstwa Zdrowia finansowanym ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 dla obszaru programowego „Zdrowie" w ramach projektu predefiniowanego nr 2, pt. „Zdrowy styl życia dzieci i młodzieży". Celem projektu „Zdrowe dzieci" jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, personelu przedszkoli i żłobków.
Szczegółowe cele to:
- wzrost znajomości zasad zdrowego żywienia i znaczenia aktywności fizycznej wśród dzieci
- zwiększona świadomość roli wody dla zdrowia człowieka, owocująca większą częstotliwością sięgania po wodę w    ciągu dnia i w trakcie posiłków
- wzrost rozumienia znaczenia warzyw i owoców w diecie – wraz 
z podniesieniem w społecznym odbiorze ich    atrakcyjności
- większa codzienna aktywność fizyczna
- integracja całych środowisk wychowawczych – rodziców, opiekunów, personelu placówek i dzieci – wokół tematu    zdrowego stylu życia i żywienia

Zostały przeprowadzone zajęcia, zabawy i gry , np. "Detektyw Witaminka i sekret dobrego zdrowia" /bajka napisana specjalnie dla dzieci i potrzeb programu, której bohaterami jest grupa Odkrywców z pewnego przedszkola. Pod wodzą Witaminki dzieci odkrywają sekret dobrego zdrowia/. Przeprowadzono zajęcia poświęcone zdrowemu stylowi życia - przygotowywanie kolorowych kanapek Detektywa Witaminki albo pysznej wody smakowej, a także zajęcia o charakterze gry pt. „Detektyw Witaminka i sekret Piramidy". Była to kryminalna zagadka dla dzieci do odkrycia, tajemniczy list, kilka zadań do wykonania i mnóstwo ruchu!
Do udziału w projekcie zostali zaproszeni również rodzice dzieci.
      AKTYWNY PRZEDSZKOLAK
Rada Pedagogiczna Przedszkola Publicznego nr 8 oraz Akademia Sportu Medyk zaprosiła nas do wzięcia udziału w aktywnościach sportowych, które można było wykonać w grupach przedszkolnych, albo w domu z rodziną. Akcja „Aktywny Przedszkolak” bardzo podobała się dzieciom. Dzieci z wszystkich grup wiekowych naszego przedszkola podjęły ruchowe wyzwanie z dużym zaangażowaniem i ćwiczyły z radością cały tydzień.
      Wycieczka do farmy Mili Mali
Maluszki z grupy I i VI odwiedziły w czerwcu farmę „Mili Mali". Poznawały tam zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego. Pod czujnym okiem opiekunów karmiły kozy, owce, osły i kaczki. Miały również możliwość skorzystania z przejażdżki na kucyku i spotkania z puszystymi królikami. Podczas pobytu dzieci uczestniczyły też w warsztatach plastycznych i mogły pobawić się na placu zabaw. Spędzony czas na farmie był dla maluchów lekcją przyrodniczą, której towarzyszyły pozytywne emocje: radość, szczęście i zadowolenie.
      Podsumowanie konkursu plastycznego pt. "I jak Ilustrator"
21 czerwca w Hali Kultury na Starym Rynku w Łomży odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "I jak Ilustrator" skierowanego do dzieci przedszkolnych, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną Oddział dla Dzieci. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji do jednego wybranego utworu, np. Aleksandra Fredry, Jana Brzechwy, Janiny Porazińskiej, Heleny Bechlerowej, Marii Czerkawskiej, Juliana Tuwima, Ludwika J. Kerna, Adama Bahdaja i Liliany Badijewskiej, a celami promowanie polskiej poezji i kształtowanie dziecięcej wyobraźni plastycznej. Jury przyznało 16 wyróżnień, wśród których znalazły się dzieci z naszego przedszkola: Alicja Z., Kaja S., Julia G., Dawid Sz., Kornelia R., Anastazja K. i Aleksander G. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy za udział, a osoby wyróżnione nagrody.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
      KONKURS PLASTYCZNY "MASKOTKA DLA MOJEJ BIBLIOTEKI"
15 czerwca został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Maskotka dla mojej biblioteki" zorganizowany przez Filię Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Celem konkursu było rozwijanie indywidualnych uzdolnień i kreatywności dzieci oraz  budowanie więzi młodego czytelnika z biblioteką. Wśród wyróżnionych uczestników konkursu znalazły się dzieci z naszego przedszkola: Hania M. z grupy I i Igor Dz. Z grupy IX. Osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!
      Zabawa z Teatrem Pod Orzełkiem

W czwartek 15 czerwca Teatr pod Orzełkiem w ramach obchodów Dnia Dziecka poprowadził w naszym przedszkolu zabawy z dziećmi. Aktorzy zaprosili dzieci na leśną polanę (hol przedszkola), gdzie czekały na nich teatralne niespodzianki, konkursy i tańce.
Było miło, radośnie i wesoło, a to za sprawą Rodziców, gdyż wszystkie te atrakcje były sponsorowane ze składek Rady Rodziców. Dziękujemy bardzo Rodzicom, wszystkie dzieci bawiły się wspaniałe!
      Festyn rodzinny
11 czerwca w parafii pw. Krzyża Św. w Łomży odbył się festyn rodzinny z okazji 26-lecia jej powstania.
Na festynie można się było bawić i cieszyć wieloma atrakcjami, takimi jak dmuchane zamki, grillowane jedzenie, losowanie nagród, a także pokazać talenty. Na scenie swoje talenty zaprezentowała grupa „Wirujące promyki" (Iga W., Blanka K., Tymoteusz D. i Kuba P. z grupy VII)z naszego przedszkola przygotowana przez panią Ewę K.
Występ bardzo podobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami.
      POZNAJEMY MIESZKAŃCÓW ŁĄKI
W maju i czerwcu dzieci z naszego przedszkola wyjeżdżały na wycieczki do ŁPKDN z siedzibą w Drozdowie. Pani Ewa - edukator parku, bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o mieszkańcach łąki. Dzieci wyposażone w lupy bawiły się w detektywów szukając ww. lokatorów oraz gniazda skowronka i remiza. Każdy mógł dotknąć małej żabki oraz podpatrzeć bociana, który miał złamane skrzydło i mocno ukrywał się przed gromadką przedszkolaków. Po zajęciach edukacyjnych dzieci miały czas na zabawę swobodną, której głównie towarzyszyły zabawy ruchowe. To były wspaniałe wyprawy!!!
      WIZYTA W TEATRZE LALKI I AKTORA W ŁOMŻY
W maju i czerwcu nasze przedszkolaki odwiedziły TLiA w Łomży. Młodsze dzieci obejrzały spektakl „Karius i Baktus". Jest to spektakl, który w zabawny i zarazem pouczający sposób pokazuje najmłodszym, jak bardzo istotna jest higiena.
Starsze dzieci obejrzały przedstawienie „Niesamowite przygody skarpetek" na podstawie książki Justyny Bednarek. W tym widowisku bohaterowie rywalizują ze sobą.
W spektaklu jest Skarpetka Prezydent, Mysia Mama, Skarpetka Detektyw, Skarpetka Doktor, Skarpetka Gwiazda, a całość widowiska zamyka podróż w czasie do Hilo, podczas której dorośli wracają do świata dzieciństwa.
W teatrze bardzo się dzieciom podobało. Już teraz czekamy na następne spektakle.
      FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ
3 czerwca w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży odbył się XXX Festiwal Piosenki Dziecięcej. Nasze przedszkole reprezentowała Ilenia P. z grupy IV. Ilenia zaśpiewała piosenkę pt. „Wiosna” i pięknie zaprezentowała się na scenie. Gratulujemy wspaniałego i odważnego występu !!!
      PIKNIK RODZINNY

W niedzielę 4 czerwca w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży odbył się piknik rodzinny. Podczas tego pikniku na scenie wystąpiły także nasze przedszkolaki z grupy III i VII.
      DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! W naszym przedszkolu tego dnia również nie zabrakło atrakcji. Najpierw wszystkie dzieci zebrały się na holu przedszkola.  Pani Dyrektor przywitała dzieci i  złożyła wszystkim najlepsze życzenia. Potem dzieciaki obejrzały przedstawienie teatralne „Wioska Smerfów”  w wykonaniu nauczycielek. Na koniec dobrze kończącej się opowieści z krainy Smerfów były wspólne tańce, a na podwórku zabawy z chustą, zawody sportowe, konkurencje i gry sprawnościowe. Były też słodkie niespodzianki: lody i czekoladki.  To był  wspaniały dzień!  
      Audycja muzyczna „Rozśpiewany finał”
Na ostatniej audycji muzycznej w tym roku szkolnym poznaliśmy instrument smyczkowy - wiolonczelę. Finałowe spotkanie opowiadało o śpiewie, podróżach i o upragnionym, zasłużonym wakacyjnym wypoczynku.
      ELIMINACJE DO KONKURSU PIOSENKI
31 maja  odbyły się eliminacje wewnętrzne do konkursu piosenki „Od przedszkolaka do gwiazdora”, który odbędzie się 14 czerwca w Niepublicznym Przedszkolu „Mały Artysta” w Łomży. Wszystkie dzieci biorące udział w przesłuchaniach zaprezentowały się bardzo ładnie. Za swoje występy otrzymały dyplomy i książeczki. W dalszym etapie będą nas reprezentować: Laura K. z grupy I i Kuba S. z grupy II Trzymamy kciuki!!
      SPOTKANIA  Z  OKAZJI  DNIA  RODZINY
W przedszkolnym kalendarzu są takie szczególne dni, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z niecierpliwością. Są to  organizowane w poszczególnych grupach spotkania z rodzicami z okazji  Dnia Matki i Dnia Ojca. Podczas tych uroczystych spotkań dzieci zaprezentowały wspaniałe, wypełnione okolicznościowymi przedstawieniami teatralnymi, wierszami, piosenkami i tańcami programy artystyczne. Wręczyły najbliższym własnoręcznie wykonane laurki i upominki  oraz złożyły najszczersze życzenia. Nie zabrakło również wspólnych zabaw i  konkursów.
„DZIEŃ RODZINY” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu.
      KONKURS   MATEMATYCZNY  "STWÓRZ  WŁASNĄ  GRĘ  PLANSZOWĄ"
24 maja  w Przedszkolu Publicznym Nr 5 w Łomży odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród oraz podziękowań dla nauczycieli biorących udział w konkursie "STWÓRZ WŁASNĄ GRĘ PLANSZOWĄ. Konkurs  ten to jedno z działań projektowych “Matematyka na Piątkę”, który jest organizowany i finansowany przez mFundację w ramach programu grantowego “Rosnę
z matematyką”.  Z naszego przedszkola Marysia Ł.  z  grupy II zajęła w tym konkursie 2 miejsce.
Serdecznie gratulujemy Marysi,  jej Rodzicom i nauczycielom !
       KONKURS PIOSENKI „ŚPIEWAMY Z FASOLKAMI”
24 maja w Państwowym Przedszkolu nr 14 w Łomży odbył się konkurs muzyczny „ Śpiewamy z Fasolkami". Przedstawiciele naszego przedszkola pięknie zaprezentowali się na scenie. Amelka z grupy V zaśpiewała piosenkę „Fantazja", Marcelinka z grupy IX piosenkę „Zuzia, lalka nie duża", a Miłosz z grupy VIII piosenkę „A to jeż". Za udział w konkursie dzieci otrzymały dyplomy, statuetki z logo przedszkola i upominki, a my gratulujemy im wspaniałego występu!!!
      ZABAWY Z MAŁYM MISIEM
Zakończyliśmy realizację III i VI modułu, a tym samym całego  projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. W module III - PAMIĘTNIK NASZEJ GRUPY stworzyliśmy wspólnie karty naszego pamiętnika.  Maluchy z grupy I przekonały się, że przedszkole to miejsce przyjazne dzieciom, które uczy, pomaga w zdobywaniu  doświadczeń, rozwija samodzielność,  daje poczucie bezpieczeństwa i  dużo radości z przebywania z rówieśnikami. Pamiętnik jest bardzo chętnie oglądany przez naszych przedszkolaków. Z uśmiechem na twarzy wspominamy to,  co wydarzyło się w ciągu całego roku.

W trakcie realizacji VI modułu projektu - SPACERKI LITERACKIE dzieci zaprojektowały wspólnie z nauczycielem „spacerową torbę”, zawierającą przyrządy opisane przez Małego Misia, np. „obłoczkownik” czy „łapacz uśmiechów”, sygnalizator dźwiękowy do zabawy gotowy, „wykrywacz bajek”, lupy itp. Z tak wyposażoną torbą  odbywały się spacery, w celu obserwowania otoczenia i rozwiązywania zadań literackich. Dzieci z grupy I zawędrowały  do zaczytanej ławeczki w pobliskim parku znajdującej się w pobliżu plenerowej biblioteczki i tam poznały książeczkę „Kici Kocia i straszna burza.” To były bardzo ciekawe spacerki.
      WIZYTA STRAŻAKÓW
W maju obchodzimy Dzień Strażaka. Z tej okazji grupę I odwiedził p. Rafał K. , a grupy pięciolatków (III, V i VII) p. Piotr K. - strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. Obaj panowie w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy, która jest zarazem służbą. Zademonstrowali swoje mundury, wyposażenie i wyjaśnili dzieciom specyfikę pracy strażaka. Pięciolatki dowiedzieli się również o nurkowaniu, które również wykonują strażacy w pewnych niebezpiecznych sytuacjach zagrażających i ratujących życie oraz w akcjach poszukiwawczych.
Dzieci przypomniały także numer alarmowy 112 oraz zasady jego używania. Były to bardzo ciekawe spotkania.
      Audycja muzyczna „ Gramy w filmie ważną rolę”
W majowej audycji  muzycznej  dowiedzieliśmy się  o tym, że muzyka stanowi ważny element sztuki filmowej. Podczas koncertu wysłuchaliśmy znanych utworów, które stanowią tło filmów i bajek. Podczas audycji przekonaliśmy się, że filmowym obrazom towarzyszy  piękna, urokliwa muzyka - tym razem grana dla nas na keybordzie i kontrabasie. 
      WIZYTA STRAŻY MIEJSKIEJ
28 kwietnia grupy pięciolatków z naszego przedszkola odwiedziła Straż Miejska w Łomży. Podczas spotkania przedszkolaki zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się na drogach, a także dowiedziały się jak reagować w sytuacjach, w których jesteśmy zaczepiani przez osoby nieznajome. Spotkanie z udziałem przedszkolaków organizowane było w ramach kampanii "Obcy Niebezpieczny".
      X Konkurs Recytatorski ,,Brzechwa uczy i bawi"
28 kwietnia w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym „Mały Artysta" w Łomży odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego pt. „Brzechwa uczy i bawi". Do X edycji konkursu zgłosiły się dzieci z łomżyńskich przedszkoli. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności oraz integracja środowisk przedszkolnych. Jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii dzieci młodszych 3-4 lata:
Marcelina Ch. z grupy IX z naszego przedszkola zajęła III miejsce za piękną recytację wiersza „Psie Smutki".
W kategorii dzieci starszych 5-6 lat reprezentowała nas Marysia G. z grupy III.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie i życzymy im sukcesów w przyszłych konkursach.
      KONKURS PIOSENKI “ŚPIEWAMY Z FASOLKAMI”

26 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się eliminacje do konkursu piosenki pt. „Śpiewajmy z Fasolkami” ogłoszonego przez Przedszkole Publiczne nr 14 w Łomży. Uczestnicy przesłuchań prezentowali znane piosenki zespołu Fasolki, np. „Zuzia, lalka nieduża”, „Ogórek”, „Jeż”, „A ja rosnę i rosnę”, „Fantazja” itp.
Na scenie wykonawcy  zaprezentowali się bardzo ładnie pod względem wokalnym i artystycznym. Wszyscy uczestnicy eliminacji przedszkolnych otrzymali dyplomy i książeczki.   Do dalszego etapu Jury wytypowało następujące osoby: Amelkę z grupy V, Marcelinkę z grupy IX i Miłosza z grupy VIII. Trzymamy kciuki i życzymy im powodzenia!  
      KONKURS  „KREW RATUJE ŻYCIE”
 26 kwietnia Zarząd Oddziału Rejonowego PCK i Terenowej Stacji KiK w Łomży zaprosił  Dyrekcję i opiekunów SK PCK naszego przedszkola na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Krew ratuje życie”. W konkursie tym  w kategorii przedszkolnej  Maja B. z grupy VII zajęła I miejsce, a praca Nikoli B. również z grupy VII została wyróżniona.  Nagrodzonym  dziewczynkom serdecznie gratulujemy !
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali także nagrodzeni drobnymi upominkami, które przekazała im pani Ewa – opiekun naszego koła PCK.
      WIOSNA W LESIE – WYCIECZKA DO ŁPKDN
W środę, 26 kwietnia dzieci z grupy V, VIII i IX wyjechały do Rezerwatu Kalinowo w celu obserwowania zmian zachodzących w ekosystemie leśnym wiosną. Wycieczka obfitowała w różne doświadczenia. Przedszkolaki szukały, oglądały
i rozpoznawały rośliny zielne: zawilce, szczawik zajęcy, gajowiec żółty. Przy użyciu lup i lornetek szukały szyszek, dziupli, jamek. Słuchały cudownych odgłosów ptaków: zięby, dzięcioła, żurawia.  O wszystkim opowiadali dzieciom  leśni przewodnicy – pracownicy ŁPKDN w Drozdowie.
Pięciolatki z grupy V poznawały te same środowisko jesienią i teraz mogły zobaczyć i porównać jakie zmiany nastąpiły w lesie wiosną. Na koniec, ku wielkiej radości dzieci odbyło się szukanie skarbu, którym mogły się podzielić wszystkie dzieci. Wyjazd do lasu był za bardzo udany.
      KONKURS RECYTATORSKI „ WIERSZE Z MORAŁEM”
20 kwietnia w Przedszkolu Publicznym nr 10 w Łomży odbył się konkurs recytatorski pt. "Wiersze
z morałem". Konkurs adresowany był do dzieci z łomżyńskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Nasze przedszkole reprezentował Franek K. z grupy IX i Lilianna B. z grupy III.
W kategorii wiekowej 3- 4-latków  Franciszek zdobył II miejsce i otrzymał nagrodę,  natomiast Lilianna w kategorii wiekowej 5-6-latków otrzymała dyplom za udział.
Gratulujemy naszym reprezentantom wspaniałego występu!
      DZIEŃ ZIEMI
W piątek obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Głównym celem obchodów tego dnia jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu poprzedziły zajęcia edukacyjne w grupach na temat dbania o przyrodę, o środowisko nas otaczające i całą planetę Ziemię. Dzieci uczyły się m. in. właściwych postaw ekologicznych i segregowania odpadów.  Na koniec tych zajęć pięciolatki wzięły udział w quizie ekologicznym podsumowującym ich wiedzę na temat ochrony środowiska. Odpowiadały na pytania dotyczące naszej planety, układały puzzle, rozwiązywały zagadki, segregowały śmieci. Jury w składzie: Pani Dyrektor przedszkola i Pani przedstawiciel ZGO w Łomży odczytały werdykt i nagrodziły uczestników quizu. Pierwsze miejsce zdobyła grupa VII, drugie miejsce wywalczyła  grupa III, a trzecie – grupa V. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy !
Po konkursie wszystkie przedszkolaki wyruszyły na  marsz alejkami parku z transparentami: DBAJMY O NASZA PLANETĘ i DZIEŃ ZIEMI,  promującymi zachowania ekologiczne. Mamy nadzieję, że promowanie zachowań proekologicznych przyniesie pozytywne efekty nie tylko wśród dzieci, ale także ich rodziców i pozostałych mieszkańców naszej miejscowości.
      „TRZY RAZY KRÓLEWNA,  TRZY RAZY SMOK” - TEATR POD ORZEŁKIEM

Teatr „Pod Orzełkiem” to profesjonalni aktorzy - lalkarze, którzy 20 kwietnia pokazali naszym przedszkolakom przedstawienie pt. „Trzy razy smok, trzy razy królewna”.  Aktorzy opowiedzieli  trzy historie o królewnach. Choć wszystkie bajki zaczynały się tak samo, to w zależności od charakteru królewny, Złośnicy, Beksy lub Roztropnej dalszy ciąg był zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczyły się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość.
      ZABAWY Z AKADEMIĄ EKSPERYMENTU
18 kwietnia  dzieci z grupy III eksperymentowały pod okiem Pań: Agaty i Klaudii - instruktorek z Akademii Eksperymentu. Była to  super zabawa połączona z nauką i sensoryką.   Dzieci doświadczały, rozwijały koncentrację i  koordynację wzrokowo – ruchową. Zajęcia te dostarczyły dzieciom mnóstwa wrażeń  i pozytywnych emocji.
      "KWIECIEŃ PLECIEŃ ..."- KWIETNIOWA AUDYCJA MUZYCZNA

17 kwietnia gościliśmy w przedszkolu muzyków Filharmonii Kameralnej w Łomży. Znane powiedzenie o miesiącu kwietniu ukazuje nam zmienność pogodową w przyrodzie /Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata/.  Wspólnie z muzykami odkrywaliśmy podobne zjawiska w muzyce. Dzieci miały okazję zaimprowizować muzyczne kontrasty. Poznaliśmy także instrument smyczkowy – skrzypce, które zaprezentował nam  pan Piotr.
      SPOTKANIA  Z  EDUKATOREM  ŁOMŻYŃSKIEGO  PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W marcu i kwietniu w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne poza siedzibą Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, które poprowadziła pani Ewa Kudela - starszy specjalista ds. edukacji ekologicznej. Pierwsze spotkanie  opowiadało o zwiastunach wiosny i była to  prezentacja multimedialna na temat zmian występujących w przyrodzie wiosną i przegląd gatunków roślin i zwierząt budzących się do życia. Drugie spotkanie dotyczyło poznania dzieci z zającem szarakiem. Przedszkolaki obejrzały  prezentację multimedialną o zającu szaraku, rozwiązywały zagadki, wypełniały karty pracy.
      EMOCJE W ŻYCIU CODZIENNYM
W  lutym i marcu realizowaliśmy  II moduł projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury pt. „Emocje w życiu codziennym”. Moduł miał na celu kształtowanie świadomości dzieci, że emocje odczuwają i przeżywają wszyscy ludzie i wszystkie emocje są potrzebne – nie ma „złych emocji”. Przeprowadziliśmy minitrening odporności emocjonalnej mający na celu uświadomienie dzieciom, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania oraz naukę panowania nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji.
W grupach realizujących projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” zostały przeprowadzone zajęcia na temat emocji,  m. in. z wykorzystaniem scenariuszy zajęć i opowiadań A. Konefał: „Gdzie mieszka złość? (złość), „Po deszczu zawsze wychodzi słońce” (smutek), „Nie bój się, Misiu” (strach), „Nieśmiałość” (nieśmiałość). Poprzez zabawę dzieci uczyły się rozróżniania emocji i uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych. Nauczycielki wykonały pomoce dydaktyczne np. kwiatek uczuć, termometr emocji, słoik uspokajający, spray na strachy, puzzle, itp…
      MAŁY MIŚ I ZDROWE NAWYKI
W okresie od połowy lutego do końca marca grupy realizujące projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie wielkiej Literatury” przeprowadziły zajęcia z V modułu „Mały Miś i zdrowe nawyki”. Najważniejszym celem tego modułu jest rozwijanie u dzieci zdrowych nawyków. Dzieci poznały misiową definicję nawyku i wspólnie zastanawiały się, jakie nawyki służą zdrowiu. Miś zwrócił uwagę na znaczenie nawyku zdrowego odżywiania się i zachęcił dzieci do skomponowania posiłku inspirowanego bajką. Dzieci tworzyły planery nawyków, które będą kształcić w domu razem z rodzicami, np. nawyk wieczornego czytania. Przedszkolaki codziennie utrwalały też inne nawyki, np. higieniczne, nawyk gimnastyki, codziennych spacerów i zabaw na podwórku, nawyk utrzymania porządku wśród zabawek, itp. Wszystkim działaniom towarzyszyła oczywiście literatura dla dzieci. Maluchy  z grupy I i czterolatki z grupy IV i IX gościły na zajęciach panią Justynę P., która jest doradcą i edukatorem żywieniowym. Poznały opowiadanie A. Głowińskiej „Kicia Kocia i witaminowe przyjęcie” i próbowały samodzielnie skomponować zdrowe kanapki Kici Koci. Czterolatki z grupy VIII w towarzystwie Misia zrobiły chipsy jabłkowe, rozmawiały o zdrowym żywieniu, założyły hodowlę szczypioru i rzeżuchy
      PRZEDSZKOLAKI W AKADEMII NAUK STOSOWANYCH
5 kwietnia dzieci z grupy V  odwiedziły SOWĘ  w  Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA, została uruchomiona w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Jest to inicjatywa wspierana przez Centrum Nauki Kopernik i finansowana przez Ministra Edukacji i Nauki. Jej celem jest popularyzowanie ciekawości naukowej, kreatywności,  rozwój wyobraźni „od przedszkola do seniora”.   
5-latki uczestniczyły w bardzo ciekawej lekcji, która dała im możliwość samodzielnego eksperymentowania i odkrywania praw rządzących światem.
      KONKURSY  RECYTATORSKIE – eliminacje przedszkolne
4 kwietnia odbyły się eliminacje do konkursów recytatorskich:  „Wiersze z morałem”, który organizuje Przedszkole Publiczne nr 10 w Łomży oraz  konkursu  „Brzechwa uczy i bawi” – ogłoszonego przez Przedszkole Mały Artysta.  Do recytowania zgłosiło się wielu przedszkolaków. Dzieci recytowały pięknie i bardzo się starały, żeby wypaść jak najlepiej. Jury, po długich naradach ogłosiło werdykt. 
W naszych przedszkolnych eliminacjach w konkursie „Wiersze z morałem” przyznano następujące miejsca:
I miejsce -  ex aequo - Lilianna B. z gr III i  Franciszek K. z gr IX
II miejsce  - Tymon D. z gr VII
III miejsce -  Jakub S. z gr II
Wyróżnienia: Zuzia K. z gr IV, Laura K. z gr I, Gabryś K. z gr I
W przedszkolu Nr 10 będą nas reprezentować  Franek K. z grupy IX i Lilianna B. z grupy III. Trzymamy kciuki!!
W przedszkolnych eliminacjach w konkursie „Brzechwa uczy  i  bawi”
I miejsce przyznano ex aequo Marcelinie Ch. z gr IX i Marysi G. z gr III
II miejsce otrzymał Wojtek B. z gr VII
III miejsce zajęła Jagoda J. z grupy IV
Wyróżnienia otrzymali: Anastazja K. z gr II, Maja A. z gr IX, Przemek Z. z gr V
W Przedszkolu Mały Artysta reprezentować nas będą Marcelina Ch. z grupy IX i Marysia G. z grupy III
Życzymy powodzenia!

       KONKURS PLASTYCZNY  ,,STROIK WIELKANOCNY"
31 marca został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny pt.: ,,Stroik Wielkanocny". Konkurs adresowany był do dzieci 5, 6 - letnich z przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy Szkołach Podstawowych. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej o tematyce wielkanocnej. Wśród nagrodzonych prac znalazła się praca Igi W. z grupy VII z naszego przedszkola, która zajęła III miejsce.  Doceniono oryginalność, pomysłowość i samodzielność przy tworzeniu pracy. Cieszymy się z sukcesu Igi i gratulujemy wygranej!!!
      SPOTKANIA BIBLIOTECZNE
Bardzo często i chętnie  uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych w bibliotece.
W marcu grupa VIII i IX uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt. „Niebieski dzień w bibliotece i przygoda z wodą” w  Filii nr 2 MBP w Łomży. Były to zajęcia związane ze Światowym Dniem Wody. Dzieci poznały opowiadanie - "Mądra woda" z książki, pt. "Stella, Pikuś i skarby" autorstwa Nina Lussa, wzięły udział w zabawach edukacyjnych, badawczych, wspólnie stworzyli wodnego STWORKA oraz przyglądały się doświadczeniom z wodą w roli głównej.
Grupa V na początku kwietnia uczestniczyła w  warsztatach wielkanocnych wspólnie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łomży. Temat spotkania to - Ożywić tradycję-  warsztaty wielkanocne w "Dwójce". Uczestnicy wyczarowali barwne jaja, zajączki i kurczaczki wielkanocne.
Grupa IV  w marcu odwiedziła bibliotekę Filię nr 6. „Wiosna tuż tuż” – to temat zajęć, w których uczestniczyły czterolatki. Zapoznały się z książką Włodzimierza Dulemby "Cztery pory baśni: wiosna". Mówiły o zwiastunach wiosny, o roślinach i zwierzętach, a także o tym, jak ważna jest woda. Dzieci rozwiązywały zagadki i układały kolorowe kwiaty.
3 kwietnia pięciolatki z grupy III również w Filii nr 6 MBP uczestniczyły w zajęciach pt. „Urodziny Pana Andersena”, który urodził się 2 kwietnia 1805 roku. Jego baśnie znają zarówno dzieci, jak i dorośli na całym świecie. W tym dniu obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Przedszkolaki uczciły urodziny tego baśniopisarza.  Poznały  różne baśnie Andersena oraz wysłuchały baśni "Calineczka". Utrwaliły jej treść dzięki zagadkom oraz inscenizacji, gdzie każde dziecko miało swoje zadanie do wypełnienia.
12 kwietnia maluszki z grupy I gościły w przedszkolu pracownika Biblioteki Publicznej Gminy Śniadowo – panią Barbarę Szczubełek, która zapoznała dzieci z książką  Małgorzaty Strzałkowskiej „Leśne Ludki i mnóstwo szukania”. Było to bardzo ciekawe i aktywne słuchanie bajeczki.  Dzieci miały do wykonania różne zadania, z którymi sobie świetnie poradziły. Na koniec spotkania otrzymały naklejki – odznaki „Superczytelnika”, zakładkę i zestaw książeczek „Małego Czytelnika” (bajeczki dla dzieci i poradnik dla rodzica).
      DZIECI DZIECIOM -  PRZEDSTAWIENIA TEATRALNE
Zabawy w teatr w przedszkolu pomagają w rozwijaniu wrażliwości estetycznej, ukazywaniu piękna utworów literackich, wzbogacaniu wiedzy o świecie. Udział dzieci w odtwarzaniu treści utworu skłania je do zapamiętywania, koncentrowania uwagi na określonej działalności.  Gra aktorska stymuluje dziecko – „ młodego aktora” do odwagi, uwierzenia we własne możliwości i siły, daje też poczucie wartości. W naszym przedszkolu dzieci także bawią się w teatr. Jesienią czterolatki z grupy  II  przygotowały występ dla kolegów pt. „Bal u Pani Jesieni”, czterolatki
z grupy VIII  w lutym zaprezentowały  dzieciom z innych grup krótkie inscenizacje D. Gellner  „Bałwanki” i „Wielkie damy”. W marcu pięciolatki z grupy VII przedstawiły młodszym kolegom  inscenizację pt. „Dwanaście miesięcy”, a pięciolatki z grupy III przygotowały przedstawienie pt. „Pory roku” oparte na utworze Andrzeja Nowakowskiego. Wszystkie te przedstawienia  dostarczyły przedszkolakom wielu wrażeń i bardzo się dzieciom podobały.
      KONKURS „RECYKLINGOWA POCZTÓWKA Z FERII ZIMOWYCH”
15 marca został rozstrzygnięty konkurs „Recyklingowa pocztówka z ferii zimowych” zorganizowany przez Zakład Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. z Łomży. Głównym kryterium konkursu  był „upcykling” czyli przetwarzanie śmieci w rzeczy wartościowe pod względem artystycznym. Wśród laureatów znalazła się Kaja K. z grupy III, której praca zajęła II miejsce. Kaja otrzymała dyplom i nagrodę, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział oraz upominki. Byli to: Nikola K. z grupy III, Alicja Z. z grupy V, Zuzia Rz. z grupy V i Kamil K. z grupy VII. Laureatce i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !
       INSCENIZACJA „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”

W ramach realizacji V modułu „MAŁY MIŚ I ZDROWE NAWYKI” projektu edukacyjnego „Mały Miś
w świecie wielkiej literatury” pięciolatki z grupy V pod okiem swoich pań: pani Bożeny i pani Wioli,  przygotowały i przedstawiły swoim kolegom z innych grup inscenizację pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, którego autorką jest pani Agnieszka Kopycińska. Głównym celem inscenizacji było zwrócenie uwagi dzieci  na znaczenie nawyku zdrowego odżywiania się, poznanie szkodliwości jedzenia nadmiaru słodyczy i rozwijanie u dzieci zdrowych nawyków oraz promowanie zdrowego trybu życia. 
W przedstawieniu Wróżka i Krasnoludki przekonywały leśne zwierzęta, że prosty przepis na zdrowie to  właściwe odżywianie się, ruch, sport, gimnastyka, higiena i czystość: „(…)  Sport i dieta wraz z higieną w twoim życiu wiele zmienią. To prosty przepis na zdrowie, każdy przedszkolak to powie.” Pięciolatki w pięknych strojach, wśród bajkowej,  leśnej  scenerii pięknie odegrały role  w przedstawieniu.   Koledzy z innych grup aktywnie uczestniczyły w inscenizacji czarując razem z Wróżką i odpowiadając na pytania  Wróżki i Krasnoludków wynikające z treści przedstawianego utworu. Na koniec nagrodzono  aktorów gromkimi brawami.
      POWITANIE WIOSNY
21 marca pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przybyły do przedszkola w zielonych, wiosennych ubraniach.  
W godzinach przedpołudniowych cała społeczność przedszkolna zebrała się w pięknie udekorowanym holu przedszkola. Wszystkie dzieci miały na głowach opaski z wiosennymi emblematami i cierpliwie czekały na spotkanie z Panią Wiosną. Ale zanim Wiosna przybyła do dzieci, na tronie usiadła Pani Zima i nie zamierzała odejść. Po rozmowie z dziećmi Zima dowiedziała się, że dzieci bardzo chcą, żeby wiosna już królowała. Postawiła więc dzieciom warunki  i dała zadania, które musiały wykonać, żeby Wiosna nadeszła. Dzieci musiały m. in. udowodnić, że znają zwiastuny wiosny, że potrafią je naśladować (np. ptaki, przylatujące do nas z ciepłych krajów, budzące się z zimowego  snu zwierzęta…), itp. W końcu spakowały zimowe ubrania do wielkiej walizki i pożegnały Zimę, która odeszła razem z Marzanną – zimową panną.  Wtedy z radością i piosenką powitały Panią Wiosnę, która przybyła  z nowalijkami (szczypiorkiem i rzeżuchą).  Potem były wesołe tańce z Wiosenką  przy muzyce, a następnie dzieci wyruszyły na wiosenny spacer. W tym dniu posiłki także były wiosenne /zielone/ i bardzo dzieciom smakowały. To był bardzo wesoły  dzień.
      „MUZYCZNY SPACER PO ŁOMŻY"- AUDYCJA MUZYCZNA
20 marca  podczas marcowej audycji muzycznej, słuchaliśmy utworów  w wykonaniu łomżyńskiej kapeli kurpiowskiej. Razem z muzykami odwiedziliśmy najważniejsze miejsca naszego miasta i regionu. Muzyczne wędrówki wiodły nas okolicą grodu nad Narwią, którymi przechadzało się kiedyś wielu wybitnych Polaków.
      XXII OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI "TAK. POMAGAM!"
Wolontariusze Caritas Diecezji Łomżyńskiej  w dniach 17-18 marca prowadzili  świąteczną zbiórkę żywności. Jak zawsze w akcję włączyły się wolontariuszki z naszego przedszkola, które zbierały długoterminową żywność w sklepach Biedronka. Zebrane produkty już przed Wielkanocą trafią do najbardziej potrzebujących rodzin naszej diecezji.
Nasze przedszkolaki wspólnie z rodzicami również włączają się w akcje charytatywne. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym. Pomaganie jest fajne!!
      KONKURS „POSTAĆ Z BAJKI I BAŚNI WYKONANA Z KOLOROWEJ SKARPETKI”
17 marca w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży przyznano  nagrody i wyróżnienia w konkursie „Postać z bajki i baśni wykonana z Kolorowej Skarpetki” zorganizowanym przez tę szkołę.  Komisja oceniająca prace  brała pod uwagę samodzielność wykonanych prac, kreatywność i pomysłowość. Wśród  nagrodzonych prac znalazła się praca Oli S. z grupy VII z naszego przedszkola, która zajęła I miejsce. Gratulujemy Oli i bardzo cieszymy się z jej sukcesu!
      KONKURS PLASTYCZNO - LITERACKI ,,RYMOWANKA DLA BAŁWANKA"
Dnia 3 marca został rozstrzygnięty rodzinny konkurs  literacko- plastyczny ,,Rymowanka dla Bałwanka", który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać krótką rymowankę oraz wykonać własnoręcznie ilustrację o tematyce zimowej.
Na konkurs wpłynęło 32 prace z łomżyńskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. Wszystkie prace, jak podkreślili organizatorzy,  były wykonane na wysokim poziomie. Dominowała wśród nich oryginalność oraz pomysłowość.
Komisja konkursowa  doceniła także prace naszych przedszkolaków.   Kaja K. z grupy III zajęła II miejsce, A Wojtek B. z grupy VII otrzymał wyróżnienie. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.   Byli to: Nikola K. z grupy III, Ola S. z grupy VII i Zuzia Rz. z grupy V.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
      "Kukła z wiejskiego podwórza"
16 marca obejrzeliśmy przedstawienie pt. "Kukła z wiejskiego podwórza" w wykonaniu artystów teatru POD ORZEŁKIEM. Podczas przedstawienia Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński z panią Anią wyruszył z dziećmi - widzami do Kukiełkowa. W tej tradycyjnej polskiej wsi dzieci zapoznały się
z ludowymi obrzędami (topienie Marzanny, noc sobótkowa, dożynki) i bawiły się kukłami. Występowały w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, spotkały Stracha Na Wróble, tańczyły z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. Wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni dużymi brawami, bo przedstawienie bardzo się widzom podobało.
      ZMISIOWANE ZAJĘCIA
W lutym został zrealizowany IV Moduł  projektu edukacyjnego Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury  
pt. „Zmisiowane zajęcia”. Zajęcia te  miały charakter nietypowy, np. był to dzień bez zabawek, zajęcia dla dzieci z innej grupy. Wybór należał do dzieci. Dzieci opracowywały kodeks czytelnika musiały wybrać rodzaj zajęć, ustalić ich przebieg oraz samodzielnie skonstruować odpowiednie pomoce dydaktyczne lub karty pracy.
      CZYTELNICZA PRZYGODA Z MAŁYM MISIEM
Nasze przedszkole w tym roku szkolnym już po raz czwarty bierze udział w projekcie edukacyjnym MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY.  Jest to już V edycja tego projektu, którego autorką jest  Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Organizatorami projektu w roku szkolnym 2022/2023 są Aneta Konefał oraz Grupa MAC S.A we współpracy z wydawcą miesięcznika „Bliżej  Przedszkola”. Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy z  przedszkolami, szkołami podstawowymi…, a także: zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom − uświadomienie roli czytelnictwa w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, wprowadzenie dziecka w świat literatury,  budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną, przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych, rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności u dzieci  oraz  włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego. Projekt obejmuje kilka modułów, których realizacja przewidziana jest na cały rok szkolny.
Moduł I – ma nazwę  „Czytamy razem z Małym Misiem” i jest aktualnie realizowany. Dzieci w grupach realizujących projekt wybrały  grupową maskotkę – misia. Miś z dzienniczkiem  odbywa czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. W przedszkolu pluszak „mieszka” w kąciku czytelniczym. Ma imię i jest obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu w roli przewodnika po świecie literatury. W grupie I miś ma na imię Tuptuś, w grupie IV – Franio, w grupie VIII – Puszek, a w grupie IX – Miluś. Dzieci, po zapoznaniu się z lekturą, wypełniają kartę z dzienniczka Małego Misia.
      KONKURS RECYTATORSKI ,,RYMY WSPANIAŁE, MĄDRE, ŚMIESZNE, NIEBYWAŁE”
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Generała Wł. Andersa w Łomży zaprosiła nas do udziału w konkursie recytatorskim ,,Rymy wspaniałe, mądre, śmieszne, niebywałe”, którego głównym celem jest popularyzowanie poezji dziecięcej i rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci. IX edycja konkursu odbyła się 28 lutego w Szkole Podstawowej nr 4. Nasze przedszkole reprezentowała Zuzia K. z grupy IV, która pięknie wygłosiła wiersz „Okulary” J. Tuwima i została laureatką konkursu - zdobyła III miejsce. Cieszymy się z sukcesu Zuzi i bardzo jej gratulujemy !!!
      NIETYPOWE  ŚWIĘTA
W przedszkolu każdy dzień jest ciekawy i bogaty w różne wydarzenia. Oprócz codziennych zajęć, które planujemy  w celu zrealizowania podstawy programowej, korzystamy z tzw. kalendarza świąt nietypowych, który staje się coraz bardziej popularną formą wykorzystywaną w pracy.   Świąt nietypowych jest naprawdę mnóstwo i niemożliwe jest świętowanie ich wszystkich. Są one swego rodzaju pomysłem na ciekawe  spędzenie czasu i  inspiracją do stworzenia ciekawych zajęć. Przecież dzieci zdecydowanie lepiej uczą się przez zabawę i ciekawie przedstawienie wiedzy.
Nietypowe święta są przeróżne np. Dzień Kropki, Dzień Życzliwości, Dzień Pizzy, itp.
Jesienią, w poszczególnych grupach, obchodziliśmy m. in. Dzień Życzliwości, Dzień Kredki, Dzień Drzewa, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Warzyw i Owoców,  Dzień Postaci z Bajek. Ostatnio świętowaliśmy Dzień Pizzy, Walentynki,  Dzień Kota i Dzień Dinozaura. Obchody takich świąt poprzez zabawę uczą  dzieci szacunku, tolerancji, ekologii, zdrowego stylu życia, poszerzają zakres wiedzy
i dostarczają mnóstwo miłych, radosnych przeżyć.
      DYSKOTEKA ODBLASKOWA
22 lutego, w ramach realizowanego programu "Bezpieczny przedszkolak", wszystkie przedszkolaki bawiły się na „Odblaskowej Dyskotece”. Podczas zabawy dzieci wyruszyły w kosmiczną podróż na odblaskową planetę. Po drodze spotkały Czarodziejską Gwiazdę, Słońce i Skamieniałych Łobuzów. Na koniec dotarły na odblaskową planetę i spotkały się z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Główny cel zabawy to podkreślenie roli odblasków w bezpiecznym poruszaniu się po ulicach i drogach. Oprócz tego dzieci dowiedziały się kto to jest policjant, jak zadbać o własne bezpieczeństwo, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i co to jest numer alarmowy 112. Na dyskotece odbył się pokaz mody odblaskowej, a dodatkową atrakcją był odblaskowy taniec w wykonaniu pięciolatków z grupy III. Zabawa sprawiła przedszkolakom dużo radości.
      AUDYCJA MUZYCZNA  „MUZYCZNE WALENTYNKI”
20 lutego  wysłuchaliśmy kolejnej audycji muzycznej. Tym razem muzycy Filharmonii Kameralnej
im. W. Lutosławskiego zapoznali nas z popularnymi, romantycznymi i nastrojowymi utworami
o miłości. Dzieci dowiedziały się, że uczucia można wyrazić muzyką. Szukały odpowiedzi na  różne muzyczne i zarazem walentynkowe zagadki. Poznały  saksofon - instrument z rodziny instrumentów dętych drewnianych.
      SPOTKANIA Z BABCIĄ  I  DZIADKIEM

W tygodniu poprzedzającym  ferie zimowe odbyły się  w naszym przedszkolu we wszystkich  grupach spotkania z kochanymi Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Wnuczęta uczciły  święto składając dziadkom życzenia, recytując wiersze, śpiewając piosenki, przygotowały laurki oraz upominki. Dzieci pamiętały, by podziękować za opiekę, cierpliwość i czas, jaki poświęcają im ukochane Babcie i Dziadkowie.
      AUDYCJA MUZYCZNA "KLASYCZNY KARNAWAŁ"
Najpiękniejsze walce, tanga oraz gorące rytmy samby, rumby i cha-chy  to tańce, które mogliśmy wysłuchać i obejrzeć w wykonaniu muzyków  Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej i tancerzy Klubu Tańca Towarzyskiego „AKAT”.   Były to karnawałowe rytmy z dawnych stuleci, aż do czasów współczesnych. Podczas audycji 16 stycznia  odbyliśmy taneczną podróż po muzyce krajów słynących
z najbarwniejszych karnawałowych  korowodów.
      BAL KARNAWAŁOWY
Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 12 stycznia w naszym przedszkolu. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, za wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, zwierzęta, policjantów, Spider-Manów, Super-Manów...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sal wprowadził wszystkich w  radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Bal prowadzony był przez zespół rodziców naszych wychowanków: Pana Martina G., Pana Artura P. i Pana Dawida P.  Wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z dziecięcych  twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. W salach natomiast (nie wiadomo kiedy i jak) Św. Mikołaj podrzucił dla wszystkich dzieci prezenty. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. To był bardzo udany dzień.
      TEATRZYK „PLUSZOWA OPOWIEŚĆ O PRZYJAŹNI”
22 grudnia obejrzeliśmy teatrzyk w wykonaniu aktorów teatru CO NIECO
z Białegostoku pt. „Pluszowa opowieść o przyjaźni”.  Bajeczka opowiada
o Bałwanku, który zaprzyjaźnia się z Zajączkiem i który  zrobi wszystko, by być cieplejszym (bo Zajączek lubi ciepło) dla swojego przyjaciela. Poświęcenie i upór sprawiają, że Bałwanek znajduje się często w sytuacjach zagrożenia. Wszystko jednak dobrze się skończyło,  a  my przekonaliśmy się, że prawdziwa przyjaźń to oddanie i poświęcenie dla innych. Teatrzyk bardzo nam się podobał, więc nagrodziliśmy artystów gromkimi brawami.
      ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA Z RODZICAMI, JASEŁKA

W ostatnich tygodniach grudnia w naszym przedszkolu odbyły spotkania świąteczne z rodzicami i jasełka. W specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem dzieci przedstawiały rodzicom sceny z narodzin Jezusa Chrystusa. Było też wspólne śpiewanie kolęd, zabawy taneczne przy świątecznych piosenkach, a maluchy wykonywały prace plastyczne.
Spotkania zakończyły świąteczne życzenia.


      KONKURS PLASTYCZNY „NAJŁADNIEJSZA BOMBKA CHOINKOWA”

16 grudnia podczas koncertu  „Swingowe święta” w sali Filharmonii Kameralnej został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą bombkę choinkową, który   jest  organizowany od 2015 roku  przez Urząd Miejski. Celem  konkursu jest podtrzymywanie i pielęgnacja tradycji bożonarodzeniowych oraz promocja inicjatyw miejskich wśród najmłodszych mieszkańców miasta. Łącznie w konkursie na najładniejszą bombkę choinkową zostało nagrodzonych 20 osób. Dzieci przekazały w sumie 276 prac. Wśród  nagrodzonych dzieci znalazła  się  praca Mateusz M. z grupy III, a  prace Adama B. z grupy I i Alicji Z. z grupy V zostały  wyróżnione. Laureatom gratulujemy!!!
      WIZYTA W TEATRZE LALKI I AKTORA W ŁOMŻY

15 grudnia 5-latki z  grupy III, V i VII  obejrzały spektakl teatralny w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora
pt. „Czerwony Kapturek” Jana Brzechwy.  Bajka ta w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka to kolorowy, wesoły i rozśpiewany spektakl dla dzieci. Przedstawienie opowiada o samotności dziecka, jego marzeniach i wzbudza bardzo pozytywne reakcje. Naszym przedszkolakom bardzo się podobało.
      MIKOŁAJKOWY KONKURS „LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”  

12 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „List do Świętego Mikołaja”. Nagrody laureatom  wręczył sam Prezydent Pan Mariusz Chrzanowski w Urzędzie Miasta. Wśród wyróżnionych osób znalazły się dzieci z naszego przedszkola. Są to:   Oliwia H.,  Tymon L. i  Dawid Sz. – wszyscy z grupy V.
Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
      MIKOŁAJKOWY  KONCERT  W  FILHARMONII.

Czterolatki z grupy IV, VIII i IX uczestniczyły w koncercie mikołajkowym w Filharmonii Kameralnej
im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Dzieci wysłuchały   koncertu zatytułowanego: BAJKA O KRÓLEWNIE WIOLINCE. Piękna muzyka poruszyła wszystkich małych odbiorców. Na koniec  na scenie pojawił się Mikołaj z prezentami. Każda grupa  otrzymała słodki upominek.
      MIKOŁAJKI

„Mikołaj to taki święty,
co dzieciom przynosi prezenty…”


6 grudnia odbyły się w  naszym przedszkolu Mikołajki.  Odwiedził nas bardzo miły gość.  Był to oczywiście Mikołaj, który  zanim  rozniósł dzieciom prezenty do sal, najpierw uczestniczył we wspólnej zabawie wszystkich przedszkolaków na holu przedszkola. Tam Elfy, czyli pomocnice Mikołaja przygotowały dla przedszkolaków zagadki i różne zadania, które dzieci musiały wykonać, żeby udowodnić Mikołajowi, że są grzeczne i zasługują na prezenty.  Maluchy miały za zadanie przejść przez tunel, czterolatki przypiąć klamerkami czapki do sznurka i przenieść kuchenną łyżką ziemniaki do pojemnika, pięciolatki pokonać w „zaprzęgach”  wyznaczony tor oraz zatańczyć. Z wszystkimi zadaniami dzieci poradziły sobie doskonale i dlatego Mikołaj zawitał do każdej grupy z prezentami.
Mikołaju, bardzo dziękujemy!!!
      KONKURS PLASTYCZNY ,,TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE''
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprosił dzieci do udziału w Konkursie Plastycznym „Tradycje bożonarodzeniowe”. Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do udziału w tym konkursie. Niektórzy wykonali swoje prace w domach pod kierunkiem rodziców, a inni rysowali, malowali, kleili w przedszkolu pod okiem swoich pań. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 10 grudnia. Wśród laureatów znalazła się czteroletnia Anastazja K. z grupy II, która zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy Anastazji i wszystkim uczestnikom konkursu!!!
      MIKOŁAJKI TUŻ,  TUŻ…
Bardzo dziękujemy wszystkim RODZICOM  za wpłaty na Radę Rodziców.
Dzięki temu możemy doposażyć sale w zabawki, które trafią do dzieci w Mikołajki :)
      GDY ZABŁYŚNIE GWIAZDKA – GRUDNIOWA AUDYCJA MUZYCZNA
5 grudnia wysłuchaliśmy koncertu w atmosferze oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Zaproszeni goście wykonali  dla nas najpiękniejsze kolędy i utwory o tematyce świątecznej.
      WOLONTARIAT CARITAS
26 listopada  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy pod hasłem ,,WOLONTARIUSZ TWOIM PRZYJACIELEM”  organizowany przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej Nasze wolontariuszki zostały odznaczone pamiątkowym serduszkiem – medalem  „W podziękowaniu”.
3 i 4 grudnia odbyła się kolejna zbiórka żywności Caritas ,,Tak, pomagam". Nasze wolontariuszki
(p. Ewa, p. Agnieszka, p. Asia i p. Kasia) uczestniczyły w zbiórce  żywności w łomżyńskich supermarketach.  Brawo!  Pomaganie jest fajne!
      ŚPIEWAJMY  MALEŃKIEMU…
W piątek 2 grudnia odbyły się w naszym przedszkolu eliminacje do XII Festiwalu Piosenki Świątecznej - Gwiazdkowe Nutki 2022, który  organizuje  Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego. W przedszkolnych przesłuchaniach rywalizowało jedenastu wykonawców,  spośród których wyłoniono reprezentantów przedszkola na festiwalu.
      ANDRZEJKI
30 listopada dzieci z grupy VIII i IX uczestniczyły w Andrzejkowych zabawach, które zorganizowały panie i rodzice czterolatków z grupy IX  - m. in.  mama Igi Ś.,  Igi O. i Marcela. Pyszne ciasteczka z wróżbami upiekła mama Oliwiera. Każde dziecko miało okazję wywróżyć sobie przyszłość: kim będą, co ich czeka, czy życzenia się spełnią …. Dzięki wesołym zabawom przedszkolaki miały okazję poznać staropolskie zwyczaje. Był to ciekawy, tajemniczy i  radosny dzień.
      XIII POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY "HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECKA"
W listopadzie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI”, który organizuje  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży. W kategorii PRZEDSZKOLA  wpłynęło 39 prac plastycznych.  Komisja konkursowa,   po wnikliwej analizie prac, biorąc pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, doceniła prace naszych przedszkolaków.  Wśród laureatów znaleźli się:  Kornelia R. z grupy II,  Alan M. z grupy V,  którzy zajęli I miejsce;
II miejsce zajęła  Kaja S. z grupy III, natomiast  III miejsce  zajęła Kaja K. z grupy III.
Prace Marysi G. z grupy III, Anastazji K. z grupy II,  Dawida Sz.  z grupy V i Laury O. z grupy VII zostały wyróżnione. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
      ZBIÓRKA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA „ARKA”
Dzieci z naszego przedszkola  wspólnie z rodzicami,  podobnie jak w roku ubiegłym,  zebrały karmę dla czworonogów  ze Schroniska dla Bezdomnych Psów "ARKA" ŁTOZ w Łomży. Tym razem zebraliśmy 132,51 kg karmy suchej i mokrej, konserw, smaczków. Inicjatorkami akcji były panie z grupy V ( p. Bożena i p. Wiola).
Karmę  do schroniska zawiozły dzieci i panie z pomocą  firmy  Mistral Travel dzięki uprzejmości PP Wołosińskich.
Wszystkim uczestnikom akcji  bardzo dziękujemy za ogromne serce dla zwierząt.
      DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada uczciliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.  Wszystkie przedszkolaki bawiły się w tym dniu na holu przedszkola razem ze swoimi pluszowymi misiami. Najpierw poznały historię Święta Pluszowego Misia.  Potem były wspólne zabawy z misiami: tańce, pląsy, korowody, a także  zabawy sportowe. Na koniec dzieci zdmuchnęły świeczki na urodzinowym torcie Pluszowego Misia i zaśpiewały Misiowi tradycyjne „Sto lat”.  Pięciolatki z grupy VII  zaprezentowały  układ taneczno - sportowy z hula-hoop.  Na koniec  dzieci wykonywały pamiątkowe grupowe zdjęcia  oraz indywidualne w misiowej fotobudce. Zabawy kontynuowane były w grupach w salach zajęć. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne, misie z gąbek i bawiły się przy muzyce lub dowolnie wg pomysłów z misiami.
      TEATRZYK „O SZEWCZYKU DRATEWCE I WAWELSKIM SMOKU”
24 listopada obejrzeliśmy spektakl teatralny  w wykonaniu aktorów teatru Co Nieco
pt. „O Szewczyku Dratewce i wawelskim smoku”.  Spektakl opowiadał o dzielnym Szewczyku Dratewce, który  wędruje po świecie, żeby naprawiać ludziom buty i robić nowe. Szewczyk pomaga ludziom
i napotkanym w drodze zwierzętom. Bajka uczy, że  warto pomagać , bo dobro wraca. „Gdy pomożesz komuś w biedzie, też się w biedzie nie zawiedziesz. ”
      "DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI" – KONKURS PLASTYCZNY
21 listopada  w  Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży  podsumowano  konkurs plastyczny "Dzieciaki kochają zwierzaki" ogłoszony jeszcze w październiku, w Światowym Dniu Zwierząt.  Jury oceniało prace biorąc po uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu; samodzielność wykonanej pracy; kreatywność; staranność wykonania oraz wrażenia artystyczne. Wśród laureatów znalazły się dzieci z naszego przedszkola.  Wyróżnienia zdobyła Alicja Z. i Bartosz K z grupy V.  Laureatom gratulujemy!
      „Kompozytor patriota’ – audycja muzyczna
14 listopada na kolejnej audycji muzycznej poznaliśmy polskie tańce narodowe, pieśni patriotyczne oraz  sylwetki polskich kompozytorów piszących w duchu polskim, np. Fryderyka Chopina i Stanisława  Moniuszki. Utrwaliliśmy  także symbole naszego kraju, które każdy Polak znać powinien.
O muzycznych tradycjach patriotycznych opowiadał nam pan Piotr z panem Rafałem grającym na gitarze i panem Grzegorzem, który grał na instrumencie klawiszowym - keyboardzie.  
      SZKOŁA DO HYMNU
10 listopada, w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11,  już kolejny raz całe nasze przedszkole przystąpiło do AKCJI SZKOŁA DO HYMNU.   W tym dniu dzieci i cały personel przedszkola zaśpiewał „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób włączyliśmy się we wspólne świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane na galowo, miały też przypięte do swych strojów biało - czerwone emblematy: kotyliony, kokardy, znaczki. Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz personel przedszkola. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprowadziła pani Wiola. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne, śpiewały piosenki, zatańczyły krakowiaka i kujawiaka.   Na koniec uroczystości Pani Dyrektor zadała dzieciom pytania: „Kto ty jesteś?..., Jaki znak twój?... Gdzie ty mieszkasz?...” Przedszkolaki na wszystkie pytania odpowiedziały poprawnie za co zostały pochwalone i nagrodzone patriotycznymi kolorowankami.
Głównym celem  uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie i utrwalenie  symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu.  
      PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
W październiku trzylatki z grupy I i VI  oraz czterolatki  z grupy VIII zostały uroczyście przyjęte do grona przedszkolaków. W uroczystościach brali udział rodzice  dzieci z tych grup oraz pani Dyrektor. Dzieciom towarzyszył  także nasz zajączek- logo „przedszkola na górce”.
Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej maluchy musiały  przekonać wszystkich zebranych gości, że zasługują na miano „Przedszkolaka” i  wykonać testy sprawnościowe. Rodzice z kolei wzięli udział w mini konkursie pt. „Wiem wszystko o przedszkolu”.  Potem nastąpiło ślubowanie.  Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal lub dyplom pasowania. Rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek.
Teraz dzieci z dumą mogą powiedzieć – Mamo, tato – jestem przedszkolakiem!
     AUDYCJA MUZYCZNA   „NAMALUJMY MUZYKĘ”
24 października wysłuchaliśmy audycji muzycznej, podczas której dowiedzieliśmy się , że dźwiękami można namalować obraz. Poznaliśmy flet poprzeczny – instrument dęty drewniany. Wysłuchaliśmy  muzycznych opowiadań o jesieni  i stworzyliśmy dla nich akompaniament, poznając przy okazji małe instrumenty perkusyjne.
      AKCJA „NAKRĘTKI”
Tak jak w ubiegłych latach cały czas zbieramy plastikowe nakrętki dla łomżyńskiego hospicjum i   Caritasu Diecezji Łomżyńskiej. Zebraliśmy  już 50 kg nakrętek, które zostały przekazane Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas: na dożywianie, zakup materiałów  dydaktycznych i zajęć dodatkowych. Za zaangażowanie w zbiórkę wszystkim przedszkolakom i ich rodzinom serdecznie dziękujemy!
      KONKURS PLASTYCZNY "KREATYWNA JESIEŃ”

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Kreatywna Jesień", który zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Wśród laureatów konkursu znalazły się dzieci z naszego przedszkola.
I miejsce zdobył Igor Sz. Z grupy III, a Ania W. z grupy V zdobyła miejsce II.
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.

      "CZYTAMY Z SERCEM” - OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA
Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to  inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Czterolatki z grupy II odwiedziły w tym dniu Miejską Bibliotekę – Filę nr 2 w Łomży, w której odbyło się spotkanie z pielęgniarką – Panią Barbarą. Przedszkolaki wysłuchały czytanej przez Panią pielęgniarkę opowieści pt. "Będę biegać" Anny Onichimowskiej. Spotkanie z gościem było bardzo interesujące i pouczające dla małych słuchaczy.  Na koniec spotkania Pani bibliotekarka przygotowała bardzo ciekawe zabawy związane z tematem dnia, w których dzieci z chęcią uczestniczyły.
      WYCIECZKA DO FARMY DYŃ
Pięciolatki  z naszego przedszkola odwiedziły we wrześniu Farmę dyń – Edynia, mieszczącą się w Jednaczewie koło Łomży. Na farmie dzieci zachwyciły się niezliczoną liczbą dyń, atrakcjami i prawdziwie jesiennym klimatem. Była zabawa w piaskownicy, zabawy na belach słomy,  super zabawa w parku huśtawek i tyrolek, oglądanie i karmienie królików i alpak w mini Zoo, zwiedzanie galerii dyń w  piwnicy, ognisko i wiele innych atrakcji. Wycieczka była bardzo udana  i sprawiła dzieciom dużo radości!
      WYCIECZKA DO FARMY MILIMALI
We wrześniu czterolatki z naszego przedszkola odwiedziły  farmę zwierząt MILIMALI, która znajduje się na obrzeżach naszego miasta na ulicy Chmielnej.   Na farmie dzieci zobaczyły zagrody pełne zwierząt, poznały osły, konie, kucyki, owce, daniele, kury, kaczki i wiele innych zwierząt.  Dzieci zobaczyły,  jak zwierzaki się zachowują oraz co jedzą, mogły też ich karmić.  
Na terenie farmy zwierząt MILIMALI znajduje się także plac zabaw, z którego maluchy mogły skorzystać. Dzieci budowały z piasku, wspinały się, huśtały. To był bardzo miło spędzony czas.
      AUDYCJA MUZYCZNA  „PRZYSTANEK FILHARMONIA”
26 września  wyjątkowy pociąg relacji wakacje 2022 – wakacje 2023 zatrzymał się na swym pierwszym przystanku FILHARMONIA. W trakcie postoju pan Piotr opowiedział dzieciom  o tej instytucji, o osobach w niej pracujących, odwiedzających  ją  i o tym, co w gmachu filharmonii można usłyszeć.  Dzieci odkryły, kim jest meloman i czym jest muzyka. Wszystkim opowieściom towarzyszył pan Grzegorz i pan Dawid ze swoimi instrumentami –  keyboardem i trąbką.
      IDZIE JESIEŃ…
23 września oficjalnie powitaliśmy nową porę roku - JESIEŃ. Wszystkie przedszkolaki przed południem zgromadziły się na holu przedszkola. Pani Jesień przybyła do nas piękna, kolorowa, w złotawo- rudej sukni z koszem pełnym jesiennych darów. Z uśmiechem na twarzy, przy muzyce powitała wszystkich przedszkolaków. Następnie,  po krótkiej rozmowie  zadała dzieciom zagadki o swoich darach i skarbach z koszyka, które przedszkolaki szybko i bezbłędnie rozwiązały. Potem przystąpiono do zrobienia „sałatki owocowo - warzywnej”. Na koniec spotkania Pani Jesień zaprosiła dzieci do obejrzenia przedstawienia „Rzepka” J. Tuwima w wykonaniu nauczycielek przedszkola.
Przedszkolaki będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nowa pora roku podczas kolejnych zajęć, spacerów i wycieczek. W kącikach przyrody pojawią się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce i warzywa.
      OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to podkreśla wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto  na sportowo. Najpierw odśpiewaliśmy „Hymn przedszkolaka” i wszystkie grupy zaprezentowały swoje plakaty. Potem przedszkolaki świetnie poradziły sobie z rozwiązaniem wcale nie łatwych zagadek, a następnie  maluszki bawiły się z chustą animacyjną. Okrzykiem „Dzień Przedszkolaka ważna sprawa, czeka nas super zabawa!” czterolatki i pięciolatki rozpoczęły rywalizację w konkurencjach sportowych takich, jak wyścigi na hulajnogach, biegi slalomem i przeciąganie liny. W doskonałych humorach z okolicznościowymi balonikami, wróciliśmy do swoich sal.
      NARODOWE CZYTANIE 2022
14 września 2022 r. nasze przedszkole już po raz drugi  wzięło udział w akcji „Narodowe Czytanie”.
Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, oswojenie dzieci z książką, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego i wzmacnianie narodowej tożsamości. W tegorocznej akcji Narodowego Czytania czytane były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.  W grupie V pięciolatki w pięknej, nastrojowej scenerii z uwagą wysłuchały czytanego przez panie utworu, a był to wiersz „Powrót taty”.
Za udział w akcji otrzymaliśmy specjalne podziękowanie od Prezydenta Polski Pana Andrzeja Dudy i jego małżonki Pani  Agaty Kornhauser-Dudy oraz pamiatkowy egzemplarz "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. 
      NOWY ROK SZKOLNY 2022/23
Z radością wróciliśmy do przedszkola po wakacjach.  Dla większości dzieci to kolejny rok pobytu w „Przedszkolu na górce”, a dla maluchów, to przede wszystkim adaptacja w nowej, przedszkolnej rzeczywistości. Każdy przedszkolak ma już miejsce w szatni, wszyscy są już w swoich nowych salach, Mamy nadzieję, że będzie to rok wspaniałych zabaw,  nowych znajomości i nowych przygód.

Powrót na górę strony