„Przyjaciele Zippiego”

Badania wykazały, że dobre wyniki w nauce w niewielkim stopniu przekładają się na zdolności dziecka do skutecznego radzenia sobie z życiowymi niepowodzeniami i wyzwaniami, do ćwiczenia samodyscypliny, nawiązywania silnych i długotrwałych więzi, a także do szczęśliwego i spełnionego życia. Osiągnięcia w nauce są istotne, ale ważne jest również, aby promować zdrowie i dobro emocjonalne dziecka. Dzieci doświadczają różnego rodzaju problemów, tych codziennych tj sprzeczka na placu zabaw, odczuwanie zazdrości o rodzeństwo, odnalezienie się w grupie rówieśników i tych poważniejszych tj. zmiana szkoły, agresja, rozwód rodziców, śmierć osoby bliskiej. Okazuje się, że mechanizm radzenia sobie w sytuacjach trudnych jest taki sam zarówno u dorosłych jak i u dzieci: im więcej sposobów radzenia sobie posiadamy do wyboru i wykorzystania, tym większa szansa, że skutecznie poradzimy sobie z problemem.
      Przyjaciele Zippiego to program dla małych dzieci, który promuje ich zdrowie emocjonalne. Składa się z 24 spotkań, a nauczyciel prowadzący program przechodzi szkolenia w tym zakresie. Program składa się z sześciu części, a każda z nich zawiera odrębne opowiadania. Dzieci poznają bohatera o imieniu Zippi. Jest on patyczakiem, a jego przyjaciele to grupa chłopców i dziewcząt. Opowiadania prezentują ich w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom tj:   przyjaźnienie się, zdobywania i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i startą oraz podejmowanie nowych wyzwań. Każde opowiadanie jest ilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami: rysowanie, odgrywanie ról, ćwiczenia, zabawy. Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat, a doświadczenie wskazuje, że dzieciom bardzo się podoba.
Program uczy dzieci:

• jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
  • jak mówić to, co chce się powiedzieć
  • jak uważnie słuchać innych
  • jak prosić o pomoc
  • jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
  • jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
  • jak mówić przepraszam
  • jak radzić sobie z krzywdzeniem i przemocą
  • jak rozwiązywać konflikty
  • jak radzić sobie ze zmianą i startą, m.in. ze śmiercią ważnej osoby
  • jak adaptować się do nowych sytuacji
  • jak pomagać innym.

W programie Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom co mają robić, nie wypytujemy o ich sytuację rodzinną. Zachęcamy je do zastanawiania się nad sytuacją i wymyślenia własnych rozwiązań problemów. Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań, które nie tylko pomagają im, ale również uwzględniają dobro innych. W programie ważnym elementem jest udział rodziców. Dzieci otrzymują zadania domowe do wykonania z rodzicem na temat  każdej z sześciu części programu.

Więcej o programie możesz dowiedzieć się ma stronach internetowych:

www.partnershipforchildren.org.uk

www.pozytywnaedukacja.pl