Listopad 2017

W listopadzie goło w sadzie.

Wydarzenia     

      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
7 listopada  obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Tego dnia po południu odbył się uroczysty apel, podczas którego dzieci tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki  o Polsce. Licznie zgromadzonym gościom i rodzicom dzieci przedstawiły program  nt. „Co przedszkolak wie o swoim kraju” Po apelu, przy akompaniamencie p. Grzesia,  dzieci z rodzicami śpiewali patriotyczne pieśni, a następnie  wyruszyli w patriotyczną wędrówkę po przedszkolu, podczas której mieli do wykonania pewne zadania i zaliczenia ich na kartach małego patrioty. Dzieci mogły pochwalić się zdobytą wiedzą na temat swojego miasta, naszego regionu  i kraju rozwiązywały zagadki, rebusy, układały puzzle, układanki, loteryjki). Uczyły się udzielania pierwszej pomocy, zapoznawały z wyposażeniem wojskowym. Wykonywały biało – czerwoną chorągiewkę, pokonywały tor przeszkód (punkt „Sprawni jak żołnierze”), poznawały regionalne tańce (np. Drepce konik, drepce…), strzelały do celu („Sokole oko”). Zwieńczeniem rodzinnych zmagań był wspólny posiłek – grochówka i drożdżówka. Każde dziecko wracało do domu z balonikiem, na którym widniał polski orzeł.

Nazajutrz pięciolatki z grupy III wybrały się do Pomnika Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski, aby oddać hołd bohaterom i zapalić znicz.




      WYCIECZKA DO ŁPKDN
9 listopada dzieci z grupy III, V i VI wyjechały do lasu do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi do  Drozdowa.  Zajęcia edukacyjne i wycieczkę po ścieżkach przyrodniczych po lesie poprowadził w bardzo ciekawy sposób pan Marcin. Do ŁPKDN wybierzemy się zapewne jeszcze w innych porach roku, by spotkać się z przyrodą i zaobserwować zmiany, jakie w niej zachodzą wiosną, latem czy zimą.




      AKCJE CHARYTATYWNE
Chętnie bierzemy udział w akcjach charytatywnych. W listopadzie była to zbiórka zabawek i przyborów szkolnych „Pomagamy potrzebującym. Bądźcie z nami!” zorganizowana przez  PCK, a przez cały rok szkolny zbieramy plastikowe nakrętki dla łomżyńskiego hospicjum.




      AUDYCJA MUZYCZNA „MARSZOWYM KROKIEM DO WOLNOŚCI”
13 listopada wysłuchaliśmy audycji muzycznej poświęconej takim kompozytorom, jak Chopin, Moniuszko, Wieniawski. Są to w edukacji patriotycznej niezwykle ważne nazwiska kompozytorów piszących w duchu polskim i sławiących nasz kraj poza granicami. Z okazji 99 - lecia odzyskania niepodległości przypomnieliśmy muzyczne tradycje patriotyczne oraz znane pieśni wojenne. Był też konkurs na temat symboli narodowych, które oczywiście bardzo dobrze znamy.




      TEATR „BAŚŃ I BAJEK NIECO”
16 listopada obejrzeliśmy spektakl  pana Ołdziejewskiego pt. "Baśń i Bajek nieco". Była to  marionetkowa pantomima obejmująca bajki: Nowe szaty cesarza, Czerwony kapturek, Dziewczynka z zapałkami. W krainie baśni znaleźliśmy życiową mądrość, zabawne przygody i dużo wzruszeń.




      KONKURSY
20 listopada w SP nr 2 w Łomży odbyło się uroczyste  podsumowanie VIII Powiatowego Konkursu Plastycznego "HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI".  Wśród ok. 600 przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego  - uczestników konkursu, znalazły się  dwie dziewczynki z grupy IX.
Andżelika Wiśniewska zajęła III miejsce, a Joasia  Macko zdobyła wyróżnienie.

30 listopada w Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu plastycznego „Za co kocham Polskę?". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym z województwa podlaskiego. Jest jednym z przedsięwzięć  Wojewody Podlaskiego finansowanych w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021. Koordynatorem Projektu było Kuratorium Oświaty w  Białymstoku we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Białymstoku. Wśród bardzo wielu konkursowych prac /1373 / praca Pauliny Pruszko została zakwalifikowana na wystawę pokonkursową.  

W miejskim, rodzinnym konkursie plastycznym “PANI JESIEŃ”  /I edycja/, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 wzięły udział dzieci z rodzicami  z grupy II. Uczestnicy konkursu mieli  za zadanie wykonanie pracy przestrzennej n/t “Pani Jesień”. Jury nagrodziło wysiłek dzieci i rodziców przyznając im miejsca i nagrody. I miejsce zdobyła Zuzia Zborowska,  II miejsce - Tomek Rachubka, a Maja Żelazna – wyróżnienie.
Wszystkim laureatom bardzo gratulujemy!!!






      LEKCJA BIBLIOTECZNA  „DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI”
„Dzieciaki kochają zwierzaki”  to tytuł lekcji tematycznej w Filii nr 2, w której 21 listopada wzięły udział pięciolatki z grupy V. 2017r. Podczas  spotkania  przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Dramat Bystrzyka" z książki Andrzeja Rytelewskiego  pt.: "Świat Darii". Poznały także książki: "Dobry pies" Rafała Witka, "Odkryj, kto..." Guido van Genechten'a, "Uratuj mnie!" Patricka George'a, "Gdy przychodzi wieczór" Gabriele Clima, "Kto się schował?" Satoru Onishi. Książki bardzo spodobały się dzieciom.




      SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM
Czterolatki z grupy VII odwiedziła mama Maksa – pani stomatolog, która rozmawiała z dziećmi o czystości i zdrowych zębach oraz jak należy o nie dbać. Było to bardzo interesujące spotkanie.




      W ZAKŁADZIE KRAWIECKIM
Pięciolatki z grupy III były na wycieczce w zakładzie krawieckim Effect, podczas której poznawały pracę krawcowej, wyposażenie zakładu krawieckiego, sprzęt i przybory, którym posługuje się krawcowa. Dzieci mogły  też zobaczyć efekty pracy krawcowej – uszyte ubrania.




       „I” JAK IGŁA
Sześciolatki z grupy VI zaprosiły do przedszkola mamę Natalii, która poprowadziła zajęcia z igłą. Dzieci pod okiem pani Eli, która hobbystycznie zajmuje się szyciem, haftem i robótkami ręcznymi  uszyły poduszeczki na igły i szpilki. Efekt okazał się bardzo udany.




      KRAINA EMOCJI PRZEDSZKOLAKA
W grupach dzieci pięcioletnich odbyły się kolejne zajęcia w ramach programu profilaktycznego „Kraina emocji przedszkolaka”. Dzieci z grupy III i V poznawały symbole emocji, umacniały poczucie własnej wartości oraz nabywały umiejętność  pracy w grupie.




      SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM
Do maluchów z grupy IV i czterolatków z grupy II przybył strażak - wujek Kacperka, który opowiedział dzieciakom o swojej pracy. Pan Piotr przyniósł ze sobą elementy ubrania i rekwizyty strażaka. Dzieci mogły przymierzyć kask
i niektóre części stroju. Na koniec spotkania pan Piotr  z racji zbliżających się obchodów 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu Łomży, przeczytał dzieciom legendę  o Łomżyńskim jelonku.




      ZABAWY LOGOPEDYCZNE
Od listopada panie logopedki (p. Agnieszka i p. Kasia) rozpoczęły w maluchach realizację programu profilaktyki logopedycznej, który ma na celu stymulowanie rozwoju językowego dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy u dzieci.




      ANDRZEJKI
29 listopada  w przedszkolu odbyły się zabawy andrzejkowe, które kultywują  tradycje ludowe, integrują społeczność przedszkolną oraz dostarczają dzieciom radosnych przeżyć poprzez zabawę, muzykę i śpiew. Tak było i tym razem. Dzieci wróżyły sobie, co dostaną od Mikołaja, kim będą w przyszłości, jak będzie miał na imię mój kolega/koleżanka. Imprezę zakończyła dyskoteka.




      GWIAZDKOWE NUTKI
30 listopada odbyły się w przedszkolu eliminacje do konkursu piosenki „Gwiazdkowe Nutki 2017” organizowanego prze Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się bardzo ładnie i Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, żeby wybrać troje przedstawicieli przedszkola do następnego etapu. Po długiej naradzie wytypowano Aleksandrę Nikodem z grupy III, Ksawerego Dużyńskiego z grupy V i Julię Chrostowską z grupy VI. Życzymy im powodzenia!




      PRZEDSZKOLNA CODZIENNOŚĆ




Październik 2017

Wrzesień 2017

Powrót na górę strony