Marzec 2016

Miesiąc w którym kończy się zima i zaczyna wiosna.
Aby uczcić pierwszy dzień wiosny i pożegnać zimę
odprawiamy tradycyjny rytuał zwany "Topieniem Marzanny".
W marcu obchodzony jest Dzień Kobiet.

Wydarzenia     

      WIZYTA W GABINECIE LEKARSKIM
Grupa czterolatków (III) realizując program „Zdrowo żyję”  i tematykę „Dbam o zdrowie” złożyła wizytę w gabinecie stomatologicznym. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem gabinetu, mogły też sprawdzić, że dentystyczny fotel wcale nie jest groźny.




       ZRÓB TO ZE MNĄ MAMO - TATO” – ZABAWKA Z RECYKLINGU
W związku z tym, że konkurs ekologiczny „Zrób to ze mną  mamo, tato! -zabawka z recyklingu” wiązał się z dużym zaangażowaniem i wkładem pracy dzieci i rodziców - przedszkole pozyskało sponsora na dodatkową nagrodę dla dzieci, którą było wyjście do Sali zabaw w MOSiR - ku w Parku Wodnym w dniu 4.03. Dzieciom ta nagroda bardzo się podobała.




      DZIEŃ KOBIET
8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet. Dla pań i dziewczynek były więc życzenia, uśmiechy, upominki i kwiaty.




      WIELKANOCNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
 W dniach 24. 02. – 4.03. przyprowadziliśmy  zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!” w ramach akcji CARITAS. Zebrane  artykuły spożywcze zostały przeznaczone dla placówek Caritas, które  przygotowały świąteczne posiłki i paczki dla najuboższych rodzin. Zebraliśmy 65,267 kg żywności i 2,8 l płynów.
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy!




       KILOMETRY DOBRA”
Przystąpiliśmy do kampanii o nazwie KILOMETRY DOBRA. Głównym celem kampanii jest zbiórka pieniędzy (złotówek) na cele określone przez organizacje partnerskie. Dobrych powodów by pomagać jest wiele, dlatego organizacje, które działają w tej kampanii zbierają pieniądze na: cele społeczne, sport, kulturę, edukację, środowisko, kościół. My, biorąc udział w tej akcji weźmiemy udział w ustanowieniu rekordu Guinnessa w Polsce oraz pomożemy  podopiecznym Caritas Diecezji Łomżyńskiej poprzez wykonanie kuchni i stołówki w ośrodku rehabilitacji zdrowotnej i społecznej „CARITAS BLIŹNIM” w Ptakach k/Nowogrodu. Zbiórka publiczna trwa przez 3 miesiące – od 1 marca do 4 czerwca 2016 r. W dniu obchodów Dnia Dziecka - 4 czerwca 2016 roku, planowany jest finał Kampanii. Podejmiemy wtedy próbę ułożenia nieprzerwanego ciągu z monet o nominale 1 zł, w celu pobicia Rekordu do Księgi Guinnessa jako miasto Łomża. Obecny rekord należy do Austrii i wynosi ponad 75 kilometrów. Wyniki osiągnięć odnotowywane są na stronie: kilometrydobra.pl/
Przykładowy przelicznik: 2,30cm = 1zł   1m = 43,50zł




      SZKOŁA MOICH MARZEŃ 
Dnia 9 marca w Szkole Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży miał miejsce Dzień Otwarty Szkoły, podczas którego nastąpiło podsumowanie organizowanego corocznie konkursu plastycznego pt. ,,Szkoła moich marzeń”.  W konkursie tym wzięliśmy udział. Prace wykonały: Lena Gutowska (gr. V), Nikola Nadarzyn, Anna Faryna (gr. VIII). Chociaż nie zdobyliśmy w tym konkursie  nagród i  wyróżnień, to doceniamy wysiłek i chęci uczestniczek.  Gratulujemy im udziału w konkursie!




      W BIBLIOTECE
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym, grupy V i VI oraz VIII (5-latki) uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia nr 2 w Łomży. „Kocie wariacje” – to temat lekcji  w grupie VI, natomiast grupa V uczestniczyła w różnych zabawach związanych z książką, bajką i biblioteką. Zajęcia  w bibliotece to również realizacja kierunku polityki oświatowej państwa w bieżącym roku szkolnym, który dotyczy rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci. Wizyty w bibliotece są przez dzieci bardzo lubiane.




      SPOTKANIA Z  KSIĄŻKĄ
W grupie VIII realizowany jest projekt „Czytajmy razem w domu i w przedszkolu”. Pięciolatki w ramach tego projektu  zaprosiły na czytanie panią Dyrektor, panią Martę - psychologa pracującego w naszym przedszkolu  oraz panią Marylkę – przedszkolna kucharkę.  W pozostałych grupach zapraszani do czytania są  rodzice, czasami  z zaproszenia korzysta starsze rodzeństwo naszych podopiecznych, a także absolwenci przedszkola. Do grupy IV przyszła Maja – siostra Poli i zarazem nasza absolwentka ze swoim nowym pupilem – królikiem.




      TEATRALNE SPOTKANIA Z LITERATURĄ
Rozwijanie u dzieci zainteresowań czytelniczych musi być dla nich atrakcyjne. Jedną z takich atrakcyjnych form jest inscenizowanie literatury. Poprzez przedstawienia teatralne dzieci rozwijają zainteresowania, utrwalają wiedzę, uczą się rozróżniać dobro od zła. Inscenizacje kształcą także dzieci pod względem estetycznym w zakresie plastyki (scenografia), muzyki i tańca, kultury słowa, mają też duży wpływ na przeżycia dzieci. W marcu gościliśmy zespół teatralny „Pacynka i Ja” pod kierunkiem pani Moniki Brulińskiej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Śniadowie, który wystawił bajkę pod tytułem „Choroba Kotka Antka”. Bajka podobała się bardzo całej widowni, posiadała też pouczający morał. Czterolatki z grupy II przedstawiły dzieciom inscenizację  „Dziadek, stołek i rosołek” D. Gellner , a  „Wirujące Iskierki” dały  pokaz i z hula – hoop.
Pięciolatki z grupy VI przedstawiły kolegom z przedszkola barwną i pouczającą inscenizację „Rok i jego dzieci” . Widzowie, po obejrzeniu przedstawienia, pokochali wszystkie pory roku i wszystkie miesiące. Innym razem przed dziećmi z przedszkola zagrały czterolatki z grupy III i pięciolatki z grupy V, którzy w ramach programu profilaktycznego „Zdrowo żyję” przedstawiły inscenizację wg A. Kuhn – Cichockiej pt. „Żeby nie było brudasów”.  Tym razem, oglądając przedstawienie,  dzieci utrwaliły nawyki higieniczne sprzyjające zdrowiu.  W marcu teatralnych wrażeń - jak widać -  nie brakowało.




      AUDYCJA MUZYCZNA „A KAPELA GRA WESOŁO”
14 marca uczestniczyliśmy w cyklicznej audycji muzycznej. Tym razem było to spotkanie z folklorem.  Bogactwo i piękno, jakim wyróżnia się muzyka ludowa są od wieków doceniane przez kompozytorów. Na marcowym spotkaniu dowiedzieliśmy się, którzy kompozytorzy inspirowali się muzyką ludową. Poznaliśmy nazwy tańców polskich, ich charakterystyczne cechy i rytmy, dzięki którym łatwo je rozpoznać. Kapela ludowa Maki zaprezentowała pieśni i stroje regionalne.




      ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
W grupie I odbyło się zajęcie otwarte. Rodzice maluszków mogli zaobserwować swoje pociechy na zajęciu, wśród rówieśników. Mogli też zobaczyć, jak dużo maluchy już umieją i jak dobrze czują się w przedszkolu. Tematyka zajęcia dotyczyła bohaterów bajek dla dzieci. 




      POWITANIE WIOSNY
21marca odbyła się  w przedszkolu uroczystość powitania pięknej, radosnej pory roku – wiosny. Wszyscy zgromadzili się na przedszkolnym placu. Śpiewając zimowe piosenki i maszerując z Marzankami pożegnaliśmy zimę.  Potem wspólnie ze starszakami z grupy V, VI, i VIII zastanawialiśmy się czy i jak nadejdzie wiosna, która wkrótce do nas przybyła – radosna, uśmiechnięta. Pani Wiosna chwilę z nami porozmawiała, zadała nam zagadki i zaprosiła wszystkich do zabawy i tańca.




      TEATRZYK „KUKŁA Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA”
21 marca, po powitaniu wiosny, obejrzeliśmy profesjonalny teatrzyk pt. „Kukła z wiejskiego podwórza” w wykonaniu Teatru pod Orzełkiem z Białegostoku. Teatr opowiadał o tym, jak  profesor Hilary Szczebrzeszyński wyruszył na wieś do Kukiełkowa, gdzie bawił się z widzami w teatr kukiełkowy. Dzieci zapoznawały  się z ludowymi obrzędami (noc sobótkowa, dożynki, topienie Marzanny) i tradycyjną polską lalką-kukłą. Uczestnicy zabawy występowali w Teatrze Jarzynowym im. Królowej Bony, Spotkali Stracha na wróble i tańczyli z lalkami podczas Nocy Świętego Jana. Była radość !




      II ŁOMŻYŃSKI MIĘDZYPRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD WIERSZY WIOSENNYCH „WIOSENNE WIERSZOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW 2016”
Uroczysty Przegląd czyli prezentacja wierszy przez dzieci – autorów odbyła się dnia 21 marca w Przedszkolu Publicznym nr 14 w Łomży. Każde dziecko biorące udział w przeglądzie napisało razem z rodzicami wiersz nt. „Rodzina wiosna rozkwita”.  Celem przeglądu jest rozwijanie zainteresowań dzieci poezją, zacieśnianie więzi rodzinnych, rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności oraz pamięci, odwagi, śmiałości, a także   integrowanie się ze środowiskiem przedszkolnym w mieście. Na prezentacje wierszy w PP 14 z naszego przedszkola  zakwalifikowały się następujące osoby: Jakub Morawski, Bartosz Zawadzki z grupy VI i Nikola Nadarzyn z Grupy VIII. Każde dziecko otrzymało tomik poezji złożony z wierszy uczestników Przeglądu oraz niespodziankę. Wiersze zostały też opublikowane na stronie UM Łomża oraz na strronie www.przedszkole14.lomza.pl , a także będą dostępne w dziecięcym oddziale MBP na ulicy 3 Maja 6A w Łomży.
Serdecznie gratulujemy uczestnikom przeglądu!




      III 24 GODZINNY MARATON PŁYWACKI
W sobotę i niedzielę (19 i 20 marca) w Parku Wodnym w Łomży, odbył się III 24 Godzinny Maraton Pływacki pod Patronatem Prezydenta Miasta Łomża. Organizatorem maratonu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży przy współpracy z Urzędem Miejskim. Przez całą dobę ustanawiany był również rekord na basenie rekreacyjnym o długości 12,5m, gdzie pływali najmłodsi uczestnicy maratonu. W sumie na basenie rekreacyjnym przedszkolaki przepłynęły ponad
10km. W maratonie wzięły udział także dzieci z naszego przedszkola. W tym roku były to dziewczynki: Gabrysia Załuska z grupy V, Julia Staniszewska i Oliwia Jastrzębska z grupy VI oraz Olga Zajkowska, Blanka Poreda, Maja i Lena Juleckie
z grupy II. Najmłodszą zawodniczką maratonu była Klaudia Januć /w wieku niespełna 3 lat/, która uczęszcza do naszego przedszkola do grupy IV i na maraton wybrała się z rodzicami.  Głównym celem Maratonu była integracja mieszkańców Łomży oraz propagowanie pływania. Wszystkie uczestniczki wróciły z maratonu z medalami.
Gratulujemy im sportowej postawy i umiejętności pływackich !




      KRAINA EMOCJI PRZEDSZKOLAKA
 W tym półroczu pani psycholog Marta Morawska realizuje program „Kraina emocji przedszkolaka” o charakterze psychoedukacyjnym i socjoterapeutycznym w grupach dzieci czteroletnich. Na zajęciach tych dzieci próbują określać, nazywać  własne emocje,  rozwijają zdolności mówienia o emocjach, nabywają umiejętności  radzenia sobie z różnymi emocjami oraz umacniają poczucia własnej wartości. Zabawy z panią psycholog sprawiają czterolatkom wiele radości.




      PRZEDSZKOLNA CODZIENNOŚĆ
Każdy dzień w przedszkolu jest ciekawy. Realizujemy program „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Mając to na uwadze kuchnia przygotowuje zdrowe posiłki, nauczyciele starają się wyrabiać właściwe nawyki żywieniowe poprzez zajęcia
i zabawy. Dzieci same przygotowują kanapki, urozmaicają kanapki wyhodowaną rzeżuchą lub szczypiorkiem. Przedszkolaki poznają różne zawody, chodzą na wycieczki. Grupa VIII odwiedziła mamę Oskara w aptece, poznawała również pracę kucharek. Przed świętami Wielkanocnymi nie brakowało zajęć z nimi związanych (malowaliśmy pisanki, baranki, zajączki i koguciki…) Bawimy się w teatr, dom, sklep, lekarza, fryzjera, świętujemy urodziny, śpiewamy, majsterkujemy, malujemy, układamy,  budujemy, gramy itp….. Zawsze dzieje się coś interesującego.



Luty 2016
Styczeń 2016
Grudzień 2015
Listopad 2015
Październik 2015
Wrzesień 2015
Powrót na górę strony