29 października odbyły się ostanie zajęcia z programu „Kraina emocji przedszkolaka” realizowanego w naszej grupie przez panią psycholog M. Morawską. Tematem spotkania było: „Potrafię się złościć czyli moje sposoby na spokój”, cele: świadome i wolne od agresji radzenie sobie z konfliktami; uczenie zachowań, które ułatwiają porozumiewanie się; rozwijanie twórczego myślenia. dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, mówiły o swoich emocjach, współpracowały ze sobą podczas wykonywanych zadań.
30 października odbyło się spotkanie pani psycholog z rodzicami podczas którego pani Marta zachęciła do kontynuowania pracy z dziećmi w domu.
Dzieci w wieku czterech lat przeżywają silne, rozchwiane emocje. W chwilach pobudzenia emocjonalnego czterolatki kopią, biją, plują itp. a przy tym kochają i nienawidzą jednocześnie. Warto podkreślić, że takie eskalacje emocji są naturalnym etapem rozwojowym czterolatka. Związane jest to z budową mózgu malucha. W wieku czterech lat intensywnie rozwija się prawa półkula mózgu (odpowiadająca m.in. za emocjonalne przetwarzanie). U dzieci rozwój przebiega skokowo i nierównomiernie, dlatego tak trudno o współpracę prawej półkuli z lewą (odpowiedzialną za logiczne myślenie). Szczególnie w takich chwilach czterolatki potrzebują wsparcia rodziców, którzy z jednej strony nazwą to co się z nimi dzieje, okażą zrozumienie, a następnie pokażą konstruktywne strategie radzenia sobie z emocjami i nauczą jak dążyć do samoregulacji. Pani psycholog M. Morawska zaproponowała rodzicom lekturę książek: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.” „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały.” autorstwa Faber Joanny , King Julie.