Głośne czytanie w bibliotece dziecięcej

      Wszyscy chcemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób. Czytajmy dziecku. Badania naukowe potwierdzają, iż głośne czytanie dziecku: uczy myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, buduje i umacnia wieź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
      Nasze przedszkole kontynuuje kampanię pt: "Czytaj dziecku 20 minut dziennie, codziennie" zaingurowaną 1 czerwca 2001 r.. Czytanie dzieciom przybiera różne formy. Jedną z nich jest głośne czytanie przez nauczycielki, a także zachęcanie rodziców do codziennego czytania w domu.
      W miesiącu wrześniu rozpoczęliśmy w grupie dzieci sześcioletnich cykl spotkań z książką w bibliotece dziecięcej na ul. Księżnej Anny. Wśród regałów z książkami pani bibliotekarka czytała dzieciom ciekawą bajkę rozbudzając w ten sposób zainteresowanie i miłość do książek, a także kształtując przy tym nawyk czytania. Pierwszą bajką, którą poznały była bajka pt: "Pinokio".
      Obserwując zachowanie dzieci musimy stwierdzić, iż odmienne warunki, atmosfera bibliotecznej ciszy wpłynęły korzystnie na zaciekawienie czytaniem. Wśród 30 osobowej grupy dzieci kilkoro dzieci miało problemy z koncentracją i skupieniem się nad czytanym tekstem.
      Pragniemy, aby nasze spotkania z książką w bibliotece dziecięcej rozbudziły u dzieci zapał do książek, aby czytanie stało się ogromną przyjemnością i potrzebą.
Zachęcamy też Rodziców do wypożyczania książek dla dzieci i głośnego czytania do poduszki.
      Żyjemy w cywilizacji nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi; wiele programów wywołuje lęk i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu - czytania.

Jolanta Sokołowska