Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu.
Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
        
ROZUMIEM
Na podstawie art. 37.7 RODO informujemy, że Inspektorem Ochrony Danych jest Pan Adam Korzuch, korzuch@infoic.pl
 

RODO - obowiązek informacyjny
Regulamin usług świadczonych drogą elektroniczną

 

Nasze grupy - KLLIKNIJ




ROK SZKOLNY 2023 - 2024


      ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO
W naszym przedszkolu w czwartek - 20 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego i pożegnanie pięciolatków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć szybko minęło i nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli też rodzice. Ci najbardziej zaangażowani w życie przedszkola otrzymali specjalne podziękowania od pani Dyrektor. Na początku uroczystości, po wystąpieniu pani Dyrektor, czterolatki pożegnały swoich kolegów, którzy będą kontynuować naukę w zerówkach przy szkołach podstawowych i wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki. Następnie rozpoczął się występ pięciolatków. Dzieci z grup III, IV, VIII i IX pięknie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Dzieci podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za trud i wychowanie, za pyszne jedzenie, za porządek w salach i na podwórku, za przytulanie i pomoc w codziennych czynnościach. Po występach wszystkie pięciolatki otrzymały nagrody książkowe oraz dyplomy. Pięciolatkom opuszczającym mury przedszkola życzymy wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.




      WYJAZDY INTEGRACYJNE
W czerwcu pięciolatki z grupy VIII razem z rodzicami były na wycieczce integracyjnej w ośrodku Komaro. Na miejscu dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji: gra terenowa, park linowy, zabawy ruchowe z animatorami, bańki mydlane. Na podobnej imprezie były czterolatki z grupy VII w kompleksie agroturystycznym w Olszynce. Wspólne zabawy zakończyły ogniska i pieczenie kiełbasek. Wyjazdy grupowe przedszkolaków z rodzicami pozwalają zintegrować grupę, kształtować życzliwość, zrozumienie i otwartość. Sprawiają, że dzieci w grupie poznają się coraz lepiej i czują się w tym swoim środowisku coraz bezpieczniej.




      Wizyta w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym
W roku jubileuszu 55 lat istnienia łomżyńskiej komunikacji firma MPK zaprosiła nas do bliższego zapoznania się z tym przedsiębiorstwem. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda komunikacja miejska od kuchni i jak ważną rolę pełni Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w funkcjonowaniu naszego miasta. Zobaczyliśmy zajezdnię, warsztat, myjnię, wysłuchaliśmy opowieści pana Roberta o pracy kierowców, mechaników i dyspozytorów. Dowiedzieliśmy się jak należy korzystać z transportu publicznego w sposób prawidłowy i bezpieczny. To była bardzo udana wycieczka.




      PROGRAM EDUKACYJNY ,, SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE"
Nasze przedszkole po raz kolejny uczestniczyło w programie ,, Skąd się biorą produkty ekologiczne" realizowanego przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Łomży. Podczas realizacji programu dzieci zapoznały się z uprawą ekologiczną, dowiedziały się dlaczego warto jeść zdrowo i jak o to zadbać. Nauczycielki w grupach organizowały pogadanki na temat zdrowej żywności. Odbyły się również zajęcia ruchowe promujące zdrowy styl życia. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach plastycznych, podczas których stworzyły plakat pt. ,,Zdrowo jemy - lepiej się czujemy". Dzieci z przyniesionych przez nauczycieli produktów segregowany je na zdrowe i niezdrowe. Program ten poszerzył wiedzę na temat produktów jakie znajdują się na naszych stołach. W programie brały udział dzieci pięcioletnie z grupy III,IV i VIII.




      ”BEZPIECZEŃSTWO - WAŻNA SPRAWA” - QUIZ O BEZPIECZEŃSTWIE
W piątek 14 czerwca odbył się konkurs "Bezpieczeństwo - ważna sprawa". Wzięły w nim udział 3-osobowe reprezentacje grup III, IV, VIII i IX. Celem konkursu było sprawdzenie i utrwalenie wiedzy z zakresu odpowiedniego bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Biorące w nim udział dzieci z poszczególnych drużyn doskonaliły też umiejętność współpracy i efektywnego współdziałania w zespole. Konkurs składał się z trzech konkurencji; były to zadania z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, zagadki ukryte w balonach oraz konkurencja, w której dzieci odpowiadały na pytania poprzez podniesienie lizaka w odpowiednim kolorze. Poprawność udzielanych odpowiedzi oceniała komisja: Pani Dyrektor naszego przedszkola oraz zaproszeni goście - dwaj policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Reprezentacje wszystkich grup wykazały się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa, za co zostały nagrodzone dyplomami, upominkami, słowami pochwały oraz gromkimi brawami.




      "NIECH ŻYJE FANTAZJA" - KONKURS PLASTYCZNY W FILII NR2 MBP
13 czerwca w Filii Nr 2 MBP w Łomży ogłoszono wyniki konkursu plastycznego "Niech żyje fantazja!", w którym licznie wzięły udział nasze przedszkolaki. Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości estetycznej, rozwijanie indywidualnych uzdolnień i kreatywności, a także budowanie więzi młodego czytelnika z biblioteką. Wśród nagrodzonych prac w kategorii przedszkola I miejsce zdobyła Anastazja K. z grupy III, II miejsce zajęła Julia G. z grupy II, a III miejsce Maja Ch. z grupy VIII. Praca Igi Z. z grupy II zdobyła wyróżnienie. Oceniano zgodność pracy z tematem konkursu, samodzielność, kreatywność i oryginalność oraz staranność wykonania i wrażenie artystyczne. Zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym serdecznie gratulujemy!




      PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO  "PRZYJACIELE Z NASZEJ ŁĄKI"   
W piątek 14 czerwca w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Przyjaciele z łąki" skierowanego do dzieci z łomżyńskich przedszkoli i zespołów przedszkolnych. Każdy mały ilustrator miał za zadanie wykonać ilustrację (dowolną techniką plastyczną) nawiązującą do hasła konkursu i odnoszącej się do wybranego tekstu literackiego. Wśród 37 prac. Które napłynęły do biblioteki  zostały docenione prace dzieci  z naszego przedszkola. Wyróżnienia otrzymali:  Anastazja K. z grupy III, Marcin F.  i Iga Z. z grupy II,  Mia M. z grupy IV oraz Miłosz B. z grupy VIII. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział. Serdecznie gratulujemy laureatom i cieszymy się z ich sukcesu. 
Podsumowanie konkursu uświetniła inscenizacja "Rzepki" w wykonaniu bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży oraz uczniów z Państwowego  Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży.  Rolę „Rzepki” świetnie  odegrał Gabryś K. z grupy II z naszego przedszkola.




      "DROZDOWSKIE PRZYRODOBRANIE" - PIKNIK EDUKACYJNY
W czwartek 13 czerwca uczestniczyliśmy w pikniku edukacyjnym  pn. „DROZDOWSKIE PRZYRODOBRANIE”.  Na terenie siedziby Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi czekali   na nas edukatorzy i przyrodnicy. Swoje stoiska wystawiały podlaskie parki narodowe i krajobrazowe oraz  instytucje związane z ochroną przyrody. Dzieci mogły uczestniczyć w różnych warsztatach i aktywnie odwiedzać wszystkie przygotowane stoiska. Na uczestników pikniku czekały m. in.: warsztaty malarskie, warsztaty pszczelarskie i wykład o tajnikach życia pszczół wraz z pokazem żywych pszczół, ulem edukacyjnym i degustacją miodu, opowieści o podopiecznych z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Drozdowie,  japoński teatrzyk Kamishibai pt. „Dwa ptaszki”, wystawa zdjęć przyrodniczych docenionych na II Narwiańskim Festiwalu Fotograficznym. Mogliśmy również zobaczyć  żywe okazy patyczaków, wodne życie pod mikroskopem,  wysłuchać  opowieści o bobrach, segregować  odpady, rozpoznawać ryby i drzewa. Wszystko to sprawiło, że dzieci były bardzo zainteresowane i zaciekawione tym, co oferowały różne stoiska. Była to lekcja przyrody i ekologii, która długo zostanie w naszej pamięci. Za odwiedzanie wszystkich przygotowanych stoisk  zbieraliśmy  pieczątki. Nagrodą za zabranie całego kompletu logówek były zestawy roślin wieloletnich z przeznaczeniem do posadzenia przy swoim przedszkolu.  Podczas pikniku był też czas na słodkie co nieco i pyszne kiełbaski z ogniska
 



      „JAŚ I MAŁGOSIA” – TEATRZYK DLA DZIECI
Pięciolatki i z grupy III zaprezentowały swoje talenty w przedstawieniu teatralnym: „Jaś i Małgosia” /tekst E. Budryk , muzyka P. Kaja/. Umiejętnie wcielały się w role bohaterów bajki i narratorów, śpiewały piosenki i tańczyły w trakcie przedstawienia. Na bajkę zostały zaproszone wszystkie dzieci z przedszkola, które nagrodziły występujących gromkimi brawami. Gratulujemy aktorom i życzymy im dalszego rozwijania swoich talentów!



      W MUZEUM I KINIE
Przedszkolaki z naszego przedszkola chętnie korzystają z zasobów kulturalnych naszego środowiska. Ostatnio grupy czterolatków i pięciolatków wybrały się do kina Helios na bajkę pt. ,, Basia - jestem w sam raz". Film opowiadał o przygodach Basi (w centrum handlowym, na placu zabaw, w muzeum, w górach), podczas których Basia uczy się czegoś nowego. Celem wycieczki było nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, wdrażanie do prawidłowych zachowań podczas pobytu w miejscu publicznym oraz poznanie filmu o dziewczynce – równolatce, która mówi co myśli i co czuje. Grupa IX odwiedziła Muzeum Północno – Mazowieckie. Podczas pobytu w muzeum pięciolatki dowiedziały się co to jest muzeum i czym się zajmuje? Z jakich składa się działów i co gromadzi? Czy każdy przedmiot, nawet jeśli jest stary, może trafić do muzealnych zbiorów i kiedy staje się zabytkiem? Obejrzały stałe wystawy: Kurpiowskie osóbki, Bursztyn w dorzeczu Narwi , wystawa lamp naftowych - Światło z wdziękiem i wystawę archeologiczną - Łomża - wędrówka przez wieki. Była to bardzo interesująca wycieczka.




      WIZYTY W AKADEMII ŁOMŻYŃSKIEJ
W maju dzieci z grup: II, III, IV, VIII i IX odwiedziły Akademię Łomżyńską, a w niej SOWĘ czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to to miejsce, gdzie dzieci mają możliwość, poszerzenia swojej wiedzy i doświadczeń. W SOWIE dzieci działały, badały interesujące otoczenie i odkrywały samodzielnie albo w zespole zjawiska rządzące światem nauki.
Pięciolatki z grupy IV, VIII i IX uczestniczyły także w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbywał się w maju w Akademii Łomżyńskiej. Dzieci miały możliwość zdobywania nowych doświadczeń poprzez udział w rozprawie sądowej, w której głównym oskarżonym był wilk, a w roli oskarżycieli - trzy świnki. Przyglądały się procesowi produkcji lodów oraz mogły ich skosztować. Uczestniczyły także w zajęciach pt. „ Wulkan i meteoryt nad chemiczną piaskownicą”. Eksperymenty chemiczne (np. eksperyment z kolorami) wprawiały dzieci w wielkie zdumienie. Dzieci podziwiały m. in. powstawanie piany w cylindrze miarowym. Przedszkolakom spodobały się wszystkie doświadczenia i eksperymenty.




      Wycieczki do Straży Pożarnej
W maju i w czerwcu maluchy, czterolatki i pięciolatki z naszego przedszkola odwiedziły Komendę Miejskiej Straży Pożarnej w Łomży. W czasie wycieczek dowiedziały się o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dzieci miały okazję zobaczyć specjalistyczne wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratunkowy oraz strój w jaki ubierają się strażacy do akcji. Dużą atrakcją było przymierzenie hełmów oraz możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy – 998 i 112. W sali edukacyjnej „Ognik” obejrzały filmiki dotyczące właściwego zachowania się w sytuacjach różnych zagrożeń. Na koniec wizyt przedszkolaki mogły poczuć siłę wody lejącej się ze strażackiego węża. Z wycieczek przedszkolaki wróciły pełne niezapomnianych przeżyć i wrażeń.




      PRZEDSZKOLAKI NA FESTYNACH 
9 czerwca reprezentanci naszego przedszkola z grupy III i IX brali udział w festynie rodzinnym przy parafii Krzyża Świętego w Łomży i festynie parafialnym z okazji Dnia Dziecka w Piątnicy. Dzieci pokazały dwa układy taneczne z hula hop i dwa układy taneczne z elementami akrobatycznymi i sportowymi. Były to zespoły: "Wirujące iskierki" i "Roztańczona dziewiątka". Dzieci przygotowały panie: Ewa K. i Ewa G. Oba występy były ładne i otrzymały gromkie brawa licznej widowni.




      „Wędruj z nami – muzykami" - audycja muzyczna
W ostatnią muzyczną podróż w tym roku szkolnym wyruszyliśmy z walizką pełną ciekawych aranżacji słynnych i znanych tematów. W podróży tej towarzyszyła nam trąbka. Słuchacze - dzieci wzięły udział w quizie muzycznym, najlepsi otrzymali nagrody. Do zobaczenia po wakacjach!




      Zabawy z Animatorem AB
7 czerwca przedszkolaki w dalszym ciągu świętowali Dzień Dziecka. Poszczególne grupy zebrały się na placu przed budynkiem przedszkola, gdzie czekało na nich wiele atrakcji przygotowanych przez AB Animator. Sponsorem tych zabaw była Rada Rodziców naszego przedszkola. Były tańce z pomponami, bańki mydlane, kolorowanie domku, zabawy z chustą i kolorowymi piłeczkami, zabawy z matą animacyjną “Skaczące stópki” i “Szalona kredka”, a wszystko to przy wesołej, rytmicznej muzyce. Na koniec spotkania pojawił się niespodziewany gość - Biały Miś, z którym dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Jesteśmy pewni, że ten dzień będzie miło wspominany przez dzieci.




      Wycieczka na Farmę Milimali
Maluszki z grupy I i VI wybrały się na Farmę Zwierząt i Przygód MILIMALI w Łomży. Było to niezapomniane spotkanie z mieszkańcami farmy. Dzieci podziwiały zwierzątka, mogły je karmić, głaskać i przytulać. Odważni mogli pojeździć na konikach. Były też zabawy na placu zabaw. Czas spędzony na farmie upłynął bardzo szybko, ale długo pozostanie w naszej pamięci.




      Teatrzyk "Wrażliwość"
6 czerwca zawitał do nas teatr Co Nieco z przedstawieniem pt. "Wrażliwość".
Inspiracją tej teatralnej sztuki jest baśń J.CH. Andersena pt. "Stokrotka", w której mali bohaterowie są krzywdzeni przez człowieka, a w końcu zostają wyrzuceni jak niepotrzebne przedmioty. Spektakl zawierał cztery scenki. Scena pierwsza jest zrealizowana w technice teatru przedmiotu. Ludzie-buty i ich reakcje na porzucony kwiatek, to refleksje na temat wrażliwości ludzkiej. Pozostałe części spektaklu to marionetkowa pantomima z muzyką Agnieszki Glińskiej. W scenie drugiej podziwiamy małego Klauna opiekującego się połamanym kwiatkiem, jego smutek, troskę i poświęcenie kiedy walczy z motylem i wężem w obronie roślinki, a wreszcie wielką radość, że "Stokrotka" odżywa i znowu budzi zachwyt. Trzecia scena przenosi nas na pole, gdzie Strach na wróble przejęty opuszczonym gniazdkiem skowronka, przymusza Wędrowca, żeby zajął się wysiadywaniem jajeczka. Potem uczy małe pisklątko latać i w końcu sam też odlatuje, zostawiając zdumionego podróżnika. Ostatnia scena ukazuje nam wrażliwego Chłopca, który ma wspaniałe pomysły. Jego niesamowita zabawa pozwala odkryć świat dziecięcych radości. Teatrzyk uczył wrażliwości i bardzo podobał się dzieciom.




      KONKURS  "ŚPIEWAMY Z FASOLKAMI''
3 czerwca  w Przedszkolu Publicznym nr 14 w Łomży odbył się konkurs piosenki pt. "Śpiewamy
z Fasolkami''.  Konkurs skierowany był do przedszkolaków w wieku 5-6 lat z miasta Łomża. Repertuar
z jakim musieli zmierzyć się młodzi wokaliści, pochodził z listy piosenek śpiewanych przez zespół Fasolki. Nasze przedszkole reprezentowali chłopcy: Olek Z. z grupy VIII i Franek K. z grupy IX. Obaj chłopcy zaprezentowali się bardzo ładnie, wykazali się doskonałym słuchem muzycznym, poczuciem rytmu i prawidłową interpretacją tekstu.   Franek wywalczył III miejsce, otrzymał nagrodę i dyplom, a Olek otrzymał dyplom i upominki  za udział.  Gratulujemy serdecznie odważnym wykonawcom i cieszymy się z sukcesu Franka!!!




      DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci. W naszym przedszkolu świętowaliśmy 3 czerwca. 
Tego dnia dzieci obejrzały przedstawienie teatralne „Trzy świnki” w wykonaniu nauczycielek.    Teatrzyk poprzedził taniec  do piosenki z Akademii Pana Kleksa  „Witajcie w naszej bajce”. Dzieci z zapartym tchem śledziły pasjonującą, wartką akcję przedstawienia.  
Po przedstawieniu  były  wspólne tańce, zabawy z chustą animacyjną i  zawody sportowe. Grupy VII (4-latki) i III (5-latki)  zaprezentowały kolegom i koleżankom ciekawe układy taneczne. Zwieńczeniem wspaniałej zabawy były pyszne lody i mały upominek dla każdego dziecka.
To był wspaniały dzień, pełen zabawy,  uśmiechów, radości i wielu niezapomnianych wrażeń!




      MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
W II półroczu zrealizowaliśmy kolejne moduły projektu edukacyjnego  “Mały Miś w świecie wielkiej literatury “. Moduł IV - MISIOWY ZABAWOWNIK – to moduł,  w którym dzieci razem z paniami i  Małym Misiem stworzyły międzypokoleniowe zabawowniki - zbiory zabaw, w które bawiły  się panie, kiedy były małe. Dzieci „przetestowały ” zaproponowane zabawy i zilustrowały zabawowniki.  Wśród ulubionych zabaw z dzieciństwa znalazły się zabawy ruchowe ze śpiewem “Moja Julijanko”, “Stary Niedźwiedź “, “Jawor jawor jaworowi ludzie” oraz zabawy “Piekło – niebo”,  “Pukawka”, “”Gra w sznurki”, “Guma”, “Kapsle”.
Moduł V  miał nazwę -  MAŁY MIŚ UCZY WRAŻLIWOŚCI. Tym razem Mały Miś zaproponował dzieciom zabawy uwrażliwiające  na problemy osób niepełnosprawnych, kształtujące postawę tolerancji, akceptacji, wrażliwości i gotowości służenia pomocą. 21 marca dzieci uczestniczyły  w obchodach Dnia Kolorowej Skarpetki. Wykonały też pracę plastyczną „Nasze kolorowe skarpetki”.  Przedszkolaki obejrzały fotografie przedstawiające osoby niepełnosprawne i podzieliły się swoimi skojarzeniami na temat niepełnosprawności. Towarzyszyły nauczycielkom  w wykonaniu gazetki tematycznej na temat Dnia Kolorowej Skarpetki. Dzieci przekonały się, że każdy jest wyjątkowy, bez względu na swój wygląd czy swoje zainteresowania.
VI moduł projektu MAŁY MIŚ -EUROPEJCZYK miał na celu  rozwijanie zainteresowania dzieci Europą, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i europejskiej, wzbogacenie wiadomości na temat państw Europy i poznanie wybranych bajek europejskich.  Po wysłuchaniu różnych bajek  dzieci wspólnie z Małym Misiem spróbowały  napisać własne bajki. W grupie II  powstała sympatyczna opowieść z morałem pt. „Bajka o Małym Misiu, Smoku i mieszkańcach łąki”, do której dzieci wspólnie wykonały ilustrację. W grupie VIII dzieci napisały bajkę „O żyrafie” mieszkającej w warszawskim ZOO”, do której wykonały ilustracje w formie książeczki, która znalazła się w kąciku książki.
Realizacja poszczególnych modułów projektu sprawiała dzieciom dużą satysfakcję, na zadania Małego Misia dzieci czekały z niecierpliwością. Jedno jest pewne – przedszkolaki polubiły czytanie i różne przygody związane z literaturą. Chętnie odwiedzają bibliotekę, sięgają po książeczki z biblioteczki przedszkolnej, zapraszają do przedszkola  na czytanie swoich rodziców .




      WIZYTY W BIBLIOTECE
W ramach współpracy naszego przedszkola  z biblioteką w drugim półroczu odbyły się lekcje biblioteczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Filia  nr 2. Były to m. in. zajęcia plastyczne z okazji Światowego Dnia Kota, w których uczestniczyła grupa IX. Pięciolatki wysłuchały wówczas opowieści o kotku przygarniętym ze schroniska z książki pt. "Kot Maruda" Sophie Blackall.
Czterolatki  z grupy V i VII w marcu uczestniczyły w zajęciach pt. „Szukamy wiosny!” Wysłuchały wtedy opowiadania o  kotach: Bazylim i Cyrylu oraz wykonały piękne prace plastyczne – bazie kotki.
W kwietniu pięciolatki z grupy III i IV spotkały się z  egzotycznymi ptakami w kolorach tęczy – papugami. Poznały bajkę - szukajkę Wiesława Drabika, pt. "Papużka Mateuszka" szukając jednocześnie skrzydlatego zwierzaka na stronicach opowiastki. Wielką radość sprawiła dzieciom paluszkowa praca plastyczna - barwna papużka i zabawa z Magicznym Dywanem.
Dzieci z grupy VIII odwiedziły bibliotekę   w maju. Podczas tej wizyty wysłuchały powieści Anny Onichimowskiej pt. „O zebrze, która chciała być w kwiatki”. Opowieść ta pokazała, jak ważna jest akceptacja samego siebie.  Dzieci  rysowały zebrę, która pokochała samą siebie.  Poza tym, nie zabrakło  zabawy z książką, ciekawostek o zebrach, czy też zabaw z podłogą interaktywną.
W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (1 -7 czerwca) dzieci z grupy IV spotkały się w bibliotece z gościem, którym  była studentka Pedagogiki Akademii Łomżyńskiej Pani Emilia Kurpiewska. Przedszkolaki poznały fragment książki Janoscha  pt. "Tygrysek musi mieć rower". W trakcie spotkania nie zabrakło pomysłowych zabaw ruchowych, czy skojarzeniowych, jak również rozmów o ulubionych bohaterach książkowych.
W   maju grupa II  odwiedziła  bibliotekę w Śniadowie. Pani bibliotekarka opowiedziała czterolatkom o różnych rodzajach książeczek dla dzieci, przeczytała opowiadania i ciekawie opowiedziała o roli biblioteki w życiu – nawet tak małego człowieka, jakim jest przedszkolak. Dzieci zobaczyły  również  księgozbiór dla dorosłych.




      XXXI FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ
25 maja w Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży odbył się XXXI Festiwal Piosenki Dziecięcej. Nasze przedszkole reprezentowała Jagoda J. z grupy IV i Kornelia R. z grupy III. W konkursie wzięło udział 21 uczestników - reprezentantów wszystkich przedszkoli z Łomży. Profesjonalne jury nagrodziło 3 młodych piosenkarzy i przyznało 3 wyróżnienia. Jedno z nich otrzymała Kornelia R. Serdecznie gratulujemy odważnego występu obu dziewczynkom i cieszymy się z sukcesu Kornelii. Wszyscy uczestnicy dostali upominki i gratulacje za odwagę i występy na scenie. Młodzi piosenkarze obejrzeli pokaz taneczny w wykonaniu zespołu dziewczynek z klasy II. Z radością zauważyliśmy absolwentów naszego przedszkola.




      Eliminacje do konkursów piosenki dziecięcej
12 maja w naszym przedszkolu odbyły się przesłuchania do konkursów muzycznych „Śpiewamy z Fasolkami", który odbędzie się w Przedszkolu nr 14 i do XXXI Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który organizuje SP nr 9 w Łomży. Wszyscy uczestnicy pięknie i odważnie zaprezentowali wybrane piosenki. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i puzzle. W wyniku przesłuchań wytypowano naszych reprezentantów. W konkursie „Śpiewamy z Fasolkami" będą nas reprezentować Olek Z. z grupy VIII i Franek K. z grupy IX. Na Festiwalu Piosenki Dziecięcej w SP nr 9 wystąpią Kornelia R. z grupy III i Jagoda J. z grupy IV.
GRATULUJEMY WYKONAWCOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!




      Dni Rodziny
Dni Rodziny to czas, kiedy uświadamiamy sobie, jak ważna jest rodzina i jej członkowie w życiu każdego człowieka. Jest to też okazja, żeby wyrazić wdzięczność i podziękowanie Mamom i Tatom za codzienny trud i miłość. W naszym przedszkolu Dni Rodziny obchodzimy w maju. Z tej okazji w każdej grupie odbyły się spotkania dzieci z Rodzicami. Podczas tych spotkań dzieci recytowały, przedstawiały scenki teatralne, śpiewały, tańczyły i bawiły się z rodzicami. Na koniec spotkań dzieci składały Mamom i Tatom życzenia oraz wręczały własnoręcznie wykonane laurki i upominki.




      Smyczkowa rodzinka" - audycja muzyczna
Na majowej audycji gościliśmy skrzypce i klarnet. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się lutnik, które instrumenty mają duszę oraz wiele innych wiadomości i ciekawostek o tych instrumentach. Nie zabrakło muzyki, granej oczywiście na instrumentach smyczkowych i klarnecie.




      LEKCJA O POLSCE - teatrzyk Pod Orzełkiem
Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprosił tym razem przedszkolaków na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy znad Wisły. Teatralne czary zamieniły profesora w lalkę małego Hilusia, który wyławia z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, zostaje obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych opowiedzieli legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy- legendę o Warsie i Sawie.




      Sukcesy w konkursie recytatorskim "Zwierzyniec"
26 kwietnia w Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym "Mały Artysta" w Łomży odbył się konkurs recytatorski "Zwierzyniec- zwierzęta w poezji polskich autorów ". Nasze przedszkole reprezentował Piotruś B. z grupy VI, który wygłosił wiersz "Chory kotek" Stanisława Jachowicza i Anastazja R. z grupy III, która zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy "Żuk". Oboje wywalczyli w tym konkursie III miejsca w swoich kategoriach (dzieci młodsze i starsze). Gratulujemy recytatorom ! Jesteśmy z Was dumni!!!




      Kolorowe nutki wiosny
25 kwietnia w Przedszkolu Publicznym z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Łomży odbył się konkurs piosenki dziecięcej pod nazwą "Kolorowe nutki wiosny". Konkurs ten poprzedziły eliminacje w naszym przedszkolu, w wyniku których wytypowano reprezentantów do finałowego konkursu: Adasia /w kategorii dzieci młodszych/ i Olka /w kategorii dzieci starszych/. Celem konkursu było rozwijanie zdolności artystycznych i wspieranie radości z prezentowania wiosennych piosenek.
Adaś B. z grupy II zaprezentował piosenkę "Maszeruje wiosna", a Aleksander Z. z grupy VIII zaśpiewał piosenkę "Łąka". Adaś w swojej kategorii wywalczył I miejsce. Obaj uczestnicy za swoje odważne i piękne występy otrzymali dyplomy, nagrody i upominki. Gratulujemy wykonawcom i cieszymy się z ich sukcesu.


      DBAMY O NASZĄ PLANETĘ – KONKURS EKOLOGICZNY
22 kwietnia ludzie na całym świecie świętują Dzień Ziemi. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii. W naszym przedszkolu również odbywały się zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Przedszkolaki uczyły się poprzez zabawę jak dbać o środowisko, o przyrodę i jak być jej przyjacielem. Podsumowaniem szeregu zajęć, pogadanek i zabaw dotyczących ochrony środowiska był konkurs ekologiczny „Dbamy o naszą planetę” przeprowadzony 22 kwietnia przez panią Wiolę i panią Martę. W konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły – reprezentanci poszczególnych grup dzieci pięcioletnich. Quiz został objęty patronatem honorowym przez Zakład Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o w Łomży. Zmagania konkursowe czterech grup oceniało jury w składzie: pani Justyna – przedstawiciel ZGO, pani Ania i pani Ewa z naszego przedszkola. Dzieci odpowiadały na pytania, w jaki sposób ludzie zanieczyszczają środowisko, jak dbają o naszą planetę, kim jest przyjaciel przyrody, dlaczego należy dbać o planetę. Ponadto przedszkolaki rozwiązywały zagadki, quiz ekologiczny „Prawda czy fałsz”, układały puzzle oraz segregowały śmieci. Każde zadanie nagradzane było punktami. Wszystkie zespoły, przy dopingu swoich rówieśników, świetnie poradziły sobie z wszystkimi zadaniami i zebrały równą ilość punktów. Za wykonane zadania otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie pięciolatki z grupy IV przedstawiły inscenizację „Królewny i krasnoludki” (w opracowaniu Doroty Antkowiak). Zaprezentowały też piosenki i tańce, które potwierdziły, że dzieci są świetnymi Ekologami.




      Dwa Serca - teatrzyk
18 kwietnia obejrzeliśmy teatrzyk "Dwa  serca" w wykonaniu aktorów  teatru CoNieco. Głównym bohaterem spektaklu  jest  mały Straszek, który  żeby pomóc swojemu tatusiowi wyrusza na poszukiwanie niedobrych ptaków.
Niechcący przeszkadza w polowaniu lisowi, który odchodzi obrażony. Idąc za nim Straszek trafia na śmietnisko, gdzie głodny lis próbuje znaleźć coś do jedzenia. Grzebanie w śmieciach skutkuje skaleczoną łapą i bólem brzucha. Potem góra nieczystości zmienia się w wielką Paskudę. Straszek walczy z Paskudą, ale nie może jej pokonać. Biegnie po pomoc do Wiaterka, bo wie, że Wiaterek może zmienić się w wielki huragan. Wszystko dobrze się kończy a mały Straszek informuje tatę, że gorszymi szkodnikami niż wróble są ci co zaśmiecają las czyli ludzie. 
Przedstawienie podobało się dzieciom i przyczyniło się do umocnienia przekonania, że należy dbać o środowisko, w którym żyjemy. 




      Audycja muzyczna „Kwiecień plecień..."
Na kwietniowej audycji muzycznej dzieci poznały wiolonczelę. Panowie grający na wiolonczeli  i pianinie zaprezentowali  kontrastowe barwy, nastroje i dźwięki.
Przedszkolaki dowiedziały się, że muzyką możemy ilustrować nie tylko otaczającą nas przyrodę, ale również nasze emocje. Dzieci miały również okazje zaimprowizować muzyczne kontrasty. 




      Konkurs recytatorski PRZEDSZKOLNE WIERSZOWANIE
9 kwietnia w Przedszkolu Publicznym nr 10 w Łomży  odbył się konkurs recytatorski pt. "Przedszkolne wierszowanie". Konkurs był adresowany do dzieci z łomżyńskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Do konkursu zgłosiło się 12 zdolnych przedszkolaków. Wśród nich byli nasi reprezentanci: Marcelina D. z grupy V, która zaprezentowała wiersz  ,,Kwoka'' Jana Brzechwy i Antoni G. z grupy IV, który wyrecytował wiersz ,,Motyl'' Doroty Gellner. Za swoje występy uczestnicy otrzymali  dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy!!!




      W teatrze
27 marca obejrzeliśmy przedstawienie „Noniek" w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
„Noniek" Marty Guśniowskiej to opowieść o bohaterze, który z niewiadomych przyczyn utracił swój dobry humor i postanawia wyruszyć w podróż, aby go odnaleźć. W trakcie poszukiwań spotyka też inne postacie, które muszą zmierzyć się ze stratą. Przygody Nońka pomogły najmłodszym widzom zrozumieć własne, czasem trudne, emocje oraz problemy, jakie z nich wynikają. Dzieci dowiedziały się, że nie jest łatwo odzyskać raz utracony humor. Warto jednak wciąż mieć nadzieję, radosne oczy i uśmiech w sercu, a wtedy wszystko się samo ułoży.
Po spektaklu dzieci zwiedziły teatr, weszły na wieżę widokową i zadowolone z pamiątkowymi zakładkami wróciły do przedszkola.




      Eliminacje przedszkolne do konkursów recytatorskich
22 marca odbyły się eliminacje wewnętrzne do konkursów recytatorskich: „Zwierzyniec" i „Wierszowanie".
Wszyscy recytatorzy wykazali się wielką odwagą, świetnym przygotowaniem i wspaniale zaprezentowali znane i mniej znane wiersze o zwierzętach i nie tylko.
W dalszych etapach konkursów będą nas reprezentować: Piotruś B. z gr VI, Marcelinka D. z gr V, Antoś G. z gr IV i Anastazja R. z gr III
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!




      Powitanie wiosny

Pierwszego dnia astronomicznej wiosny czyli 20 marca wszystkie grupy uczestniczyły w uroczystości
pt „Żegnaj zimo – witaj wiosno" prowadzonej przez Panią Agnieszkę i Panią Asię.
Nasze przedszkolaki ze wszystkich grup razem ze swoimi Paniami zebrały się na holu w wiosennych ubraniach i kolorowych opaskach z wiosennymi motywami. Najpierw dzieci tańcem i wierszem pożegnały Panią Zimę. Następnie pięciolatki zaprezentowały wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny", a gdy Pani Wiosna przybyła i zasiadła na tronie dzieci zaprezentowały jej kwiatowy taniec. Potem były wspólne zabawy, zgaduj - zgadula i kolorowy, wiosenny przemarsz alejkami parku.
Dzieci dostały też od Wiosny specjalne zadania, które miały wykonać w swoich salach , np. zabawa „Prawda - fałsz", ćwiczenia artykulacyjne, malowanie słoneczka, itp.
To był bardzo miły i radosny dzień. Cieszymy się bardzo, że już jest WIOSNA!!!




      Konkurs plastyczny KUKIEŁKA ZE SKARPETKI
21 marca z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki w łomżyńskiej Hali Kultury rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Kukiełka ze skarpetki" – w tym roku pod hasłem „Cisi bohaterowie wykonani z kolorowej skarpetki". Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i przedszkoli. Organizator konkursu to Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Z naszego przedszkola do konkursu przystąpiło kilkoro dzieci. Wykonały one z pomocą rodziców i pań ciekawe prace, ukazujące cichych bohaterów. m.in. pielęgniarki, lekarzy, strażaków, policjantów i nauczycieli.
W kategorii przedszkola pierwsze miejsce zdobyła Marysia K. z grupy III z naszego przedszkola, która wykonała kukiełkę „Pielęgniarka" (praca wykonana pod kierunkiem mamy Magdaleny K.) Gratulujemy Marysi sukcesu!!!
Organizatorzy wręczyli też statuetki i dyplomy placówkom edukacyjnym, które podjęły wyzwanie konkursowe, a więc także dla naszego przedszkola. Wszystkie prace można oglądać i podziwiać na wystawie w Hali Kultury.




      Konkurs „Ekologiczna pisanka wielkanocna”
21 marca w Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Łomży rozstrzygnięto konkurs „Ekologiczna pisanka wielkanocna”. Głównym kryterium konkursu był “upcykling” czyli przetwarzanie śmieci w rzeczy bardzo wartościowe pod względem estetycznym lub artystycznym. W tym konkursie nie zabrakło ciekawych i pomysłowych prac dzieci z naszego przedszkola. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Serdecznie gratulujemy!




      Konkurs MATEMATYCZNA ZABAWKA
Pod koniec marca w Publicznym Przedszkolu nr 14 w Łomży został rozstrzygnięty międzyprzedszkolny konkurs pn."Matematyczna zabawka", w którym wzięło udział pięcioro dzieci ze swoimi rodzicami z naszego przedszkola. Wśród wyróżnionych prac znalazła się zabawka Szymona S. z grupy II. i Kornelii W. z grupy VI.
Cieszymy się z wyróżnień i serdecznie gratulujemy Szymkowi i Kornelii !!!
Pozostali uczestnicy: Zofia Cz. z gr I, Liwia Ś. z gr VI i Jakub G. z gr II otrzymali drobne upominki i dyplomy za udział.




      Konkurs Plastyczny - Tradycje wielkanocne
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży – Instytucja Kultury Powiatu Łomżyńskiego zaprosił dzieci i młodzież powiatu łomżyńskiego do udziału w Konkursie Plastycznym Tradycje wielkanocne.
Uczestnictwo w konkursie polegało na wykonaniu przez uczestnika pracy plastycznej na temat Świąt Wielkanocnych. Po zapoznaniu się z regulaminem konkursu i obejrzeniu 288 prac plastycznych, które wpłynęły z terenu miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego jury przyznało nagrody i wyróżnienia.
W kategorii: przedszkola - I nagrodę zdobył Aleksander G. z grupy III z naszego przedszkola. Rozdanie nagród nastąpiło w niedzielę 17 marca podczas Jarmarku Wielkanocnego 2024, który odbył się w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży. Serdecznie gratulujemy laureatowi!!!




     X Konkurs recytatorski „Rymy wspaniałe, mądre, śmieszne, niebywałe”
28 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży odbyła się jubileuszowa X edycja konkursu recytatorskiego „Rymy wspaniałe, mądre, niebywałe”. W konkursie wzięło udział 20 dzieci z łomżyńskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. Wśród uczestników konkursu była Zuzia K. z grupy IV z naszego przedszkola, która pięknie zaprezentowała się na recytatorskiej scenie. Zuzia wygłosiła wiersz pt. „Ślimak” Jana Brzechwy. Za udział w konkursie otrzymała dyplom.




      Rozstrzygnięcie konkursu ,,Rymowanka dla Bałwanka"
W lutym została rozstrzygnięta V edycja rodzinnego konkursu literacko- plastycznego ,,Rymowanka dla Bałwanka" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać krótką rymowankę oraz wykonać własnoręcznie ilustracje o tematyce zimowej. Na konkurs wpłynęły 34 prace z łomżyńskich przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych. Wśród uczestników znalazły się prace dzieci z naszego przedszkola. Wszystkie prace były oryginalne, pomysłowe. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!! Nasi artyści otrzymali dyplomy za udział.




      Konkurs Czyściochowej Akademii
Grupa II wzięła udział w konkursie „Układ taneczny do piosenki Mam chusteczkę", ogłoszony przez Czyściochową Akademię – program edukacyjny Rossmanna, który w atrakcyjny sposób pomaga kształtować dobre nawyki higieniczne. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu układu tanecznego do piosenki "Mam chusteczkę" . Za nagranie zabawy tanecznej grupa II otrzymała nagrodę - grę Memo z bohaterami Czyściochowa dla każdego dziecka i dyplomy.
Czterolatkom gratulujemy!!!




      Wiosenna zbiórka żywności,,Tak pomagam''
9 marca nasze wolontariuszki ponownie uczestniczyły w zbiórce żywności organizowanej przez Caritas w Sklepie Biedronka. Wolontariusze zachęcali do udziału w zbiórce poprzez zasilenie koszyka i rozdawali ulotki informując o trwającej zbiórce żywności.
Zebrana żywność trafi do paczek świątecznych dla podopiecznych Caritas Diecezji Łomżyńskiej, OPS/GOPS.




      ZBIERAMY NAKRĘTKI- AKCJA CHARYTATYWNA
Nadal zbieramy plastikowe nakrętki dla łomżyńskiego Hospicjum p.w. Św. Ducha. W pierwszym półroczku zebraliśmy 50 kg , w II półroczu 50 kg.
Dziękujemy całej społeczności przedszkolnej za udział w tej akcji!




      „A kapela gra wesoło – spotkanie z folklorem"- audycja muzyczna

Bogactwo i piękno, jakim wyróżnia się polska muzyka ludowa są od wieków doceniane przez kompozytorów. Na marcowym spotkaniu z filharmonią dowiedzieliśmy się o kompozytorach, którzy inspirowali się muzyką ludową. Poznaliśmy nazwy polskich tańców narodowych. Zespół ludowy zaprezentował nam pieśni, stroje i melodie regionalne. Pan Piotr omówił budowę akordeonu i skrzypiec.
Spróbowaliśmy też zatańczyć taniec ludowy "Drepce konik drepce".




      Szkolne Przygody Gangu Mocniaków – realizacja programu
Czterolatki z grupy II wzięły udział w programie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Mocniaków".
Cele programu to: przekazanie dzieciom wiedzy na temat roli składników odżywczych w diecie oraz zachęcenie ich do jedzenia różnorodnych i zbilansowanych posiłków zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia. Na zajęciach dzieci wykonały zadania konkursowe: plakat „ZDROWY TALERZ" oraz samodzielnie przygotowane śniadanie. W lutym rozstrzygnięto konkurs i grupa II znalazła się wśród laureatów. Organizator konkursu podziękował wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i kreatywność.
Czas, który dzieci i pracownicy przedszkola poświęcili na przygotowanie prac konkursowych był na pewno wartościowy i zaowocował większą świadomością na temat zbilansowanego odżywiania. W nagrodę grupa II otrzymała książkę Pauliny Płatkowskiej "Gang Mocniakow", maskotki, a każde dziecko z grupy dostało dyplom i dzienniczki z naklejkami.
Laureatom gratulujemy!!!




      CZARNE I BIAŁE - teatrzyk
29 lutego obejrzeliśmy poetycki spektakl pt. “Czarne i Białe” teatru Pod Orzełkiem. Poeta Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzyły książkę o czarno-białym miasteczku. Widzowie - przedszkolaki brały udział w przygodach Czarnego i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki Kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwowały czarno-białe zjawiska z otaczającej rzeczywistości. Podczas spektaklu poznały perypetie mieszkańców miasteczka bawiąc się klasyką poezji dziecięcej z wykorzystaniem atrakcyjnych płaskich lalek przypominających figury wycięte z kart książki.




      SERCE ZA ODWAGĘ
W listopadzie dzieci z naszego przedszkola przygotowały bożonarodzeniowe kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej.
Kartki świąteczne dla kombatantów przygotowane w ramach akcji „Serce za Odwagę" to cykliczna inicjatywa, prowadzona już od 8 lat przez Fundację Pamięci Narodów, Stowarzyszenie Głos Bohatera, Miejskie Przedszkole Nr 2 w Płocku oraz Stowarzyszenie Pro Patria.
W ten symboliczny sposób dzieci składają podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny, dzięki którym mogą obecnie bawić się i uczyć. Dzieci wykonywały kartki w przedszkolu lub w domach. Chciały sprawić nimi miłą niespodziankę polskim bohaterom.
Za udział w tej akcji przedszkole otrzymało specjalne podziękowanie.




      Program PCK “Dziel się uśmiechem”
Ogólnopolski program „Dziel się Uśmiechem” powstał w 2013 roku. Projekt jest odpowiedzią na utrzymujący się problem próchnicy wśród najmłodszych. Z początkiem września wystartowała 11. edycja tego programu edukacyjnego. W naszym przedszkolu zajęcia w ramach realizacji programu PCK "Dziel się uśmiechem" 2023/2024r odbyły się w pierwszym semestrze w grupach dzieci pięcioletnich.




      „ZAKOCHANE NUTY” - LUTOWA AUDYCJA MUZYCZNA
W przeddzień walentynek muzycy Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży podczas audycji zaprezentowali przedszkolakom liryczne i romantyczne utwory. Usłyszeliśmy m. in. utwór „Dla Elizy” L. Beethovena, „Marsz weselny” R. Wagnera i pieśń F. Chopina „Życzenie”. Te i inne tematy muzyczne zagrał nam pan Grzegorz na keyboardzie i pan Kajetan na fagocie. Fagot to instrument dęty drewniany, którego budowę omówił pan Piotr, zaprezentował pan Kajetan, a Olek spróbował na nim zagrać.
Audycja wprowadziła wszystkich w miły i romantyczny nastrój, pod wpływem którego Marcelina i Iga wykonały piękne walentynki.




      DYSKOTEKA ODBLASKOWA
9 lutego w naszym przedszkolu odbyła się zabawa połączona z edukacją o bezpieczeństwie dzieci na ulicach i drogach. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola w strojach wyposażonych w odblaski. Cała zabawa była podróżą na Odblaskową Planetę, podczas której dzieci spotkały Czarodziejską Gwiazdę, Słońce i Skamieniałych Łobuzów. Po dotarciu do celu, czyli na Odblaskową Planetę przedszkolaki naocznie mogły się przekonać jak działają odblaski i dowiedzieć się jaką pełnią rolę. Podczas zabawy z pomocą gości - policjantów z KMP w Łomży, dzieci utrwaliły wiadomości zdobyte w przedszkolu na temat zasad ruchu drogowego. Cała zabawa była podsumowaniem realizowanego programu profilaktycznego „Bezpieczny Przedszkolak”.




      ZAJĘCIA W LINGUO
Pięciolatki z naszego przedszkola zostały zaproszone do udziału w zajęciach z lektorami pracującymi w szkole językowej LINGUO. Zajęcia w tej szkole są prowadzone z wykorzystaniem różnorodnych pomocy: tablicy interaktywnej, gier i zabaw ruchowych. Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach, które stanowią dla dzieci super atrakcję.




      PROJEKT EDUKACYJNY „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”
Już po raz piąty nasze przedszkole bierze udział w projekcie edukacyjnym „Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Głównym celem udziału w tym projekcie jest czytanie dzieciom w towarzystwie Małego Misia – przewodnika dzieci po świecie literatury oraz zachęcanie rodziców przedszkolaków do czytania dzieciom. Każda grupa, która bierze udział w projekcie ma swojego misia, który jest obecny na zajęciach przeprowadzanych w ramach projektu. W przedszkolu pluszaki „mieszkają” w kącikach czytelniczych. Misie wędrują też z dzienniczkiem do domów dzieci. Po przeczytaniu literatury dzieci z rodzicami wypełniają karty w dzienniczku.
W pierwszym semestrze zrealizowane zostały dwa moduły projektu: „Misiowa wyspa talentów” i „Logorytmiczne misiowanki”.
W trakcie realizacji modułu „Misiowa wyspa talentów” dzieci poszukiwały z Małym Misiem swoich mocnych stron oraz wzmacniały poczucie własnej wartości. Dowiedziały się i utwierdziły w przekonaniu, że każdy ma swój talent, swoją predyspozycję. Dzięki opowiadaniom odbyły podróż po sali zamienionej w Wyspę Talentów, gdzie czekały na nich różne zadania dostosowane do ich wieku i możliwości. Talenty/ predyspozycje i zainteresowania dzieci zostały przedstawione jako skarby, które należy odkryć i rozwijać.
W ramach modułu „Logorytmiczne misiowanki” zostały przeprowadzone zajęcia logorytmiczne. Ich przebieg oparty był na podstawie ilustrowanego opowiadania o Misiu Mieciu p. Eweliny Protasiewicz (autorka scenariusza „Bliżej Przedszkola”). Dzieci poprzez radosną aktywność zabawową rozwijały percepcję słuchową, ćwiczyły pionizację języka, doskonaliły poczucie rytmu, rozwijały motorykę małą, rozwijały wyobraźnię muzyczną, wzbogacały słownictwo i mowę czynną.




      BIBLIOTECZNE SPOTKANIA
W ramach współpracy naszego przedszkola z biblioteką w pierwszym półroczu odbyły się lekcje biblioteczne w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Filia nr 2.
Grupa IV w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczestniczyła w spotkaniu, które dotyczyło wiatru i jego źródeł. Dzieci, po wysłuchaniu krótkiego opowiadania, bawiły się w wytwarzanie wiatru: dmuchały na paski bibuły, machały wachlarzem z tektury oraz przystawiały paski bibuły do wentylatora.
W listopadzie pięciolatki z tej grupy odwiedziła pani bibliotekarka w przedszkolu i razem świętowały Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały opowiadania „Zupa urodzinowa” z książeczki „Mały miś” Else Holmelund Minarika oraz poznały inne znane bajkowe misie.
Grupa IX uczestniczyła w lekcji pt. „Smok wawelski na Dzień Niepodległości”. Podczas spotkania dzieci wzbogaciły wiedzę o symbolach narodowych i wysłuchały historii Grzegorza Kasdepke „Smok wawelski.
W grudniowym spotkaniu bibliotecznym pod nazwą „Wierzcie w Mikołaja!” uczestniczyła grupa II. Czterolatki wysłuchały opowiadania o Mikołaju, wykonały pracę plastyczną i bawiły się w wesołe zabawy sensoryczne i ruchowe.
Maluszki z grupy VI i czterolatki z grupy V spotkały się z paniami bibliotekarkami z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Łomży, które opowiedziały dzieciom na czym polega ich praca i zapoznały dzieci z tradycyjną japońską sztuką teatralną kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym”. Podczas spotkania przedszkolaki poznały opowiadania pt. ,,Kotka Psotka”, „Złotowłosa i trzy misie” oraz „Pomidor”. To niezwykle ciekawe spotkanie dało dzieciom możliwość obcowania z książką w niekonwencjonalny sposób. Czterolatki z grupy II regularnie odwiedzają bibliotekę wypożyczając książeczki do wspólnego czytania w przedszkolu.




      ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA W PRZEDSZKOLU.
W tygodniu poprzedzającym Dzień Babci i Dziadka wszystkie grupy zorganizowały w swoich salach spotkania ze swoimi Babciami i Dziadkami. Dzieci przygotowały piękne przedstawienia dla swoich gości. Były wiersze, scenki teatralne, wzruszający śpiew, gra na instrumentach, tańce, w niektórych grupach Jasełka i kolędowanie. Były też wspólne zabawy z gośćmi. Na zakończenie spotkań dzieci  złożyły Babciom i Dziadkom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty i laurki. Potem Bacie i Dziadkowie zostali zaproszeni na wspólny słodki podwieczorek, który przygotowały nasze kucharki i Rodzice /bardzo im za to dziękujemy/.
Pamiątkowe zdjęcia i podziękowania zakończyły uroczystości w grupach.
Były to bardzo wzruszające spotkania i na pewno długo zostaną w naszej pamięci.




      Audycja muzyczna pt. „Od menueta do rock & rolla”
W karnawałowej atmosferze odbyło się nasze kolejne spotkanie z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz tancerzami z Klubu Tańca Towarzyskiego "Akat".
Poznaliśmy różne tańce, m. in. cha chę, rumbę, makarenę, walca, a na zakończenie wspólnie zatańczyliśmy „Kaczuszki”.




      BAL KARNAWAŁOWY
4 stycznia w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy pod tytułem „Bal u Królowej Zimy”.  Zimowe skrzaty - Mrozek i Śnieżynka z teatru „Pod Orzełkiem” zaprosiły uczestników balu przed oblicze Królowej Zimy.  W tym dniu przedszkolaki przebrały się w znane i lubiane postacie bajkowe. Na początku balu wszystkie dzieci zostały przywitane przez prowadzących zabawę. Potem dziewczynki i chłopcy  mieli możliwość zaprezentowania swoich  strojów przed całą społecznością przedszkolną. U Królowej Zimy odbywały się różnorodne zabawy taneczne, korowody i pląsy  prowadzone przez zimowych skrzatów, które przysporzyły wiele radości najmłodszym.  Dzieci zostały zaproszone także do konkursów: ozdabiały choinki szyszkami, przenosiły gwiazdki z chmurek z pomocą marionetek - Aniołków, bawiły się z wyścigowymi mikołajowymi butami. Finałem zabawy było taneczne show i wybory Gwiazdy Balu.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca,  na bal przybył Mikołaj, który przyniósł wszystkim dzieciom prezenty.  Był to miło spędzony czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia, radości i uśmiechu. 




      ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA DZIECI Z RODZICAMI
W tygodniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia odbyły się spotkania poszczególnych grup z rodzicami. Dzieci przygotowały dla swoich rodziców Jasełka wzbogacone tańcami, kolędami, pastorałkami i świątecznymi piosenkami. Recytowały także wiersze o świętach, zimie, choince. Z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. W kilku grupach odbyły się także warsztaty plastyczne związane ze świętami. Były to bardzo miłe spotkania, na zakończenie których wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia: Zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!




      KONKURS PLASTYCZNY "HANKA BIELICKA W OCZACH DZIECI"
W grudniu podsumowano XIV powiatowy konkurs plastyczny „Hanka Bielicka w oczach dzieci”, który organizuje Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Łomży. Dzieci z naszego przedszkola również chętnie i licznie wzięły udział w tym konkursie. Jury wyróżniło pracę Igi Ś. z grupy IX, która zdobyła III miejsce w kategorii przedszkolnej. Jest to duże wyróżnienie, gdyż w tej kategorii wpłynęło aż 52 prace plastyczne. Laureatce serdecznie gratulujemy !!!


      HEJ KOLĘDA, KOLĘDA
21 grudnia obejrzeliśmy spektakl teatru CoNieco oparty na pięknej, polskiej tradycji kolędniczej, grany tradycyjnymi kukłami. W przedstawieniu, dzieci wspólnie z aktorami grały role kolędników i śpiewały kolędy. Spotkanie z teatrem dało nam dużo radości.




      W WIOSCE ŚW. MIKOŁAJA
11 grudnia 5-latki z naszego przedszkola odwiedziły Wioskę Świętego Mikołaja w „Majątku Howieny" w Pomigaczach.
Po przybyciu do wioski dzieci zostały powitane ciepłą herbatką z pierniczkiem, potem pisały listy do Św. Mikołaja, lepiły pierniczki, bawiły się z Elfami, a następnie spotkały się ze Św. Mikołajem, który wręczył im prezenty.
Podczas spaceru po wiosce dzieci zwiedziły chatę Mikołaja, magazyn prezentów i szopkę, w której mieszkają zwierzęta. Na koniec odwiedziły pocztę, gdzie wysłały napisane wcześniej listy do Św. Mikołaja. W Pomigaczach można było poczuć magię nadchodzących Świąt! To była bardzo udana wycieczka.




      ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW ŚWIĄTECZNYCH
15 grudnia w Hali Kultury zostały rozstrzygnięte konkursy „List do Świętego Mikołaja" i „Najładniejsza Bombka Choinkowa". Laureatów konkursów nagrodził prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podczas spotkania ze Świętym Mikołajem z Laponii. Wśród laureatów znalazły się dzieci z naszego przedszkola.
Wśród 129 prac, które wpłynęły na konkurs „List do Świętego Mikołaja" drugą nagrodę otrzymała praca Ignacego K. z grupy VII, a list Marysi K. z grupy III został wyróżniony.
Na konkurs „Najładniejsza bombka choinkowa" wpłynęło aż 340 prac. Wśród nagrodzonych prac na drugim miejscu w kategorii przedszkolnej znalazła się bombka Dominika G. z grupy II.
Oba konkursy miały na celu rozwijanie talentów artystycznych najmłodszych oraz pielęgnację świątecznej tradycji pisania listów do Świętego Mikołaja i tradycji bożonarodzeniowych. Laureatom serdecznie gratulujemy!




      ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI - TAK POMAGAM!
W sobotę 9 grudnia wolontariuszki z naszego przedszkola uczestniczyły w kolejnej akcji charytatywnej - zbiórce żywności organizowanej przez Caritas, która przeprowadzana była w łomżyńskich sklepach Biedronka.




      XIII FESTIWAL PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ - GWIAZDKOWE NUTKI 2023
10 grudnia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży odbył się powiatowy XIII Festiwal Piosenki Świątecznej - Gwiazdkowe Nutki 2023, który poprzedziły eliminacje wewnętrzne w naszym przedszkolu. Do dalszego etapu wytypowano trzy  solistki: Gabrysię Sz. z gr III, Ilenię P. i Jagodę J. z gr IV.
Wszystkie  uczestniczki zaprezentowały się na festiwalu bardzo ładnie, a jury po wysłuchaniu  wszystkich wykonawców w kategorii przedszkolaków przyznało II nagrodę – Gabrysi Sz., a  III nagrodę – Jagodzie J. Laureatkom serdecznie gratulujemy sukcesów!!!




      GDZIE JESTEŚ MIKOŁAJU - AUDYCJA MUZYCZNA
Jak co roku okres przedświąteczny to czas szczególnie wśród dzieci budzący wiele emocji.
Podczas grudniowej audycji muzycznej, w poszukiwaniu świętego Mikołaja, wspólnie z muzykami Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży zaśpiewaliśmy i wysłuchaliśmy kilka kolęd i piosenek o tematyce zimowej.
Muzyka związana z tym okresem wprowadziła nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.




      MIKOŁAJKOWY KONCERT W FILHARMONII
W czwartek 7 grudnia grupa VIII i IX uczestniczyła w koncercie pt. „Podróż Królewny Melodii” w łomżyńskiej filharmonii. Była to baśń muzyczna, którą czytał znakomity aktor Wiktor Zborowski, a towarzyszyła mu orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Królewna Melodia wyruszyła w niezwykłą, muzyczną podróż. Odwiedziła różne kraje, spotkała wielu ciekawych ludzi, by z pomocą magicznego pierścienia i zaczarowanego dzwoneczka znaleźć odpowiedź na pytanie – co jest w muzyce najważniejsze.
Na salę koncertową przybył też Mikołaj, co bardzo ucieszyło małych melomanów. Koncert dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.




      TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE - KONKURS PLASTYCZNY

Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprosił dzieci i młodzież do udziału w Konkursie Plastycznym Tradycje bożonarodzeniowe 2023.
Z zaproszenia tego chętnie skorzystaliśmy. Uczestnictwo w konkursie polegało na wykonaniu przez uczestnika pracy plastycznej na temat Świąt Bożego Narodzenia dowolną techniką płaską.
Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji świątecznych, pogłębianie wiedzy na temat symboli związanych z Bożym Narodzeniem i rozwijanie umiejętności kreatywnych i manualnych.
Dzieci z naszego przedszkola wykonały piękne prace. Niestety nie zostały wyróżnione przez jury konkursu, niemniej jednak dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom.




      MIKOŁAJKI
Zgodnie z tradycją 6 grudnia uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu mikołajkowe święto. W dniu Mikołajek nasze przedszkolaki zamieniły się w pomocników Mikołaja i przyszły do przedszkola w czerwonych czapeczkach. Już od rana zastanawiały się, czy Mikołaj odwiedzi przedszkole i czy przyniesie prezenty.
Po śniadaniu zgromadzone na holu przedszkola wszystkie dzieci poznały polską legendę o Mikołaju, na którego napadli zbójnicy i podczas, gdy ten zmęczony podróżami zasnął - powyrzucali prezenty z worka.
Na szczęście z pomocą Mikołajowi przybyły Elfy i prezenty zostały uratowane.
Dzieci przywitały się z niezwykłym gościem, zaśpiewały Mikołajowi i wspólnie z nim zatańczyły.
W salach dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenki, które przygotowały specjalnie dla Mikołaja.
Mikołaj był zachwycony i rozdał wszystkim dzieciom upominki i słodkości. Dziękujemy kochany Mikołaju, że nie zapomniałeś o nas!
Dziękujemy za wszystkie wspaniałości i wprowadzenie nas w czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!




      ZBIÓRA KARMY DLA ZWIERZĄT ZE SCHRONISKA ARKA
W listopadzie zbieraliśmy karmę dla zwierząt z łomżyńskiego schroniska Arka. Wspólnie zebraliśmy 239,175 kg karmy, która 6 grudnia została zawieziona do schroniska.
Pieski też miały Mikołajki!!!
Dziękujemy bardzo Dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie i pomoc :)




      DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
24 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Święto to obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to Pluszowy Miś obchodził swoje setne urodziny. W naszym przedszkolu obchodzimy je od kilku lat. W piątek wszystkie przedszkolaki bawiły się wspólnie ze swoimi pluszakami na holu przedszkola. Najpierw poznały historię powstania pluszowej zabawki - Misia, a potem bawiły się przy piosenkach oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych i zgadywankach. Na koniec spotkania dzieci zaśpiewały Misiowi tradycyjne „Sto lat" i „wystrzeliły" na jego część petardę i konfetti /oczywiście pod czujnym okiem swoich pań/. W swoich salach opowiadały, dlaczego lubią swoje pluszaki i jak się nimi bawią. Wykonywały różne prace plastyczne. Odbyła się też sesja zdjęciowa ze swoim Misiem i w misiowej fotobudce. Dzień ten był pełen uśmiechu oraz radosnej wspólnej zabawy.




      ZBIERAMY PLASTIKOWE NAKRĘTKI - AKCJA CHARYTATYWNA
Jak co roku przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczą w akcjach charytatywnych. Zbierają m. in. plastikowe nakrętki dla łomżyńskiego hospicjum i Caritasu. Zebraliśmy już 100 kilogramów nakrętek, które przekazaliśmy wymienionym instytucjom (po 50 kg dla każdej). Za udział w takich akcjach zawsze otrzymujemy specjalne podziękowania. Dzielenie się i pomaganie jest fajne i cieszy bardzo przedszkolaków.




      „MARSZOWYM KROKIEM DO WOLNOŚCI" - AUDYCJA MUZYCZNA
20 listopada uczestniczyliśmy w kolejnym comiesięcznym spotkaniu z muzyką. Tym razem poznaliśmy niektóre muzyczne tradycje patriotyczne oraz pieśni wojenne, które grane były na gitarach (akustycznej i elektrycznej) oraz instrumencie klawiszowym. Poznaliśmy też nazwiska ważnych kompozytorów piszących w duchu polskim i sławiących nasz kraj poza granicami kraju, m. in. Moniuszko, Chopin, Wieniawski.




      KONKURS FOTOGRAFICZNY „ŁOMŻA W JESIENNEJ SZACIE"

W Niepublicznym  Przedszkolu  „Wesołe Słoneczko” w Łomży rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Łomża w jesiennej szacie", w którym wzięły udział dzieci z rodzicami z naszego przedszkola.  Wśród wyróżnionych prac znalazły się  fotografie Julii G. z grupy II i Piotrusia B. z grupy VI. Cieszymy się z ich sukcesu, gratulujemy i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w  tym konkursie.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. 




      ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada w naszym przedszkolu
odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Przedszkolaki od kilku tygodni przygotowywały się do tego ważnego wydarzenia. W tym dniu wszystkie dzieci wyglądały bardzo uroczyście, bo przybyły do przedszkola w galowych strojach, a na bluzeczkach i koszulach pojawiły sie patriotyczne emblematy (znaczki, kokardy, kotyliony). Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem reprezentanci poszczególnych grup recytowały wiersze patriotyczne o naszej ojczyźnie i narodowych symbolach. Recytacje przeplatane były piosenkami o Polsce. Grupy pięciolatków, w pięknych strojach zatańczyły trzy tańce: krakowiaka, koziorajkę i kurpiowskiego fafura. Uroczystość miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. Wspólne śpiewanie hymnu narodowego odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, do której włączyliśmy się już kolejny rok.




      „KREATYWNA JESIEŃ” – ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W październiku w Szkole  Podstawowej nr 4 w Łomży odbyła się IV edycja Międzyszkolnego konkursu plastycznego, pt. „Kreatywna Jesień”, w której wzięliśmy udział. Konkurs  ten przeznaczony był  dla dzieci 5, 6 - letnich i trzeba było wykonać przestrzenne prace z materiału przyrodniczego.  Wśród laureatów znalazły się prace Hani U. z grupy IX i Marysi K. z grupy III, które otrzymały wyróżnienia. Bardzo cieszymy się z sukcesu dziewczynek. Laureatkom, a także pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pomysłowości i kreatywności plastycznej.
Prace konkursowe zostały przekazane organizatorom kiermaszu charytatywnego, który odbędzie się na terenie szkoły, a uzbierane pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorego Jakuba.




      AUDYCJA MUZYCZNA "JESIENNE KOLORY MUZYKI"
Na październikowej audycji muzycznej dowiedzieliśmy się, że muzyką możemy ilustrować nie tylko otaczającą nas przestrzeń, ale również nastroje. Poznaliśmy kolejny instrument dęty drewniany- flet poprzeczny i flet piccolo. Usłyszeliśmy charakterystyczne brzmienie fletów w pięknych muzycznych utworach granych przez pana Jacka i pana Grzegorza. Adaś próbował gry na flecie, a Hania i Gabryś kolorami jesieni starali się zilustrować słyszaną muzykę.




      PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

W październiku, w grupie I, V i VI odbyły się uroczystości PASOWANIA NA PRZEDSZKOLAKA dla dzieci, które po raz pierwszy w tym roku szkolnym zaczęły uczęszczać do naszego przedszkola. Podczas uroczystości, w których uczestniczyli  także rodzice maluszków,  dzieci przedstawiły  krótkie części artystyczne. Były to wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po występach złożyły ślubowanie i obietnice, że będą się starały  być dzielnymi przedszkolakami. Następnie pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tych wydarzeń każdy przedszkolak otrzymał dyplom.




      „WYSPA PACYNEK”-  SPEKTAKL TEATRU „POD ORZEŁKIEM”


„Spektakle dla dzieci wydają się dziś bardziej potrzebne niż kiedykolwiek.
Śmiech, radość, łzy wzruszenia wspierają odporność psychiczną oraz
wzmacniają pozytywne nastawienie do świata!”
/Teatr Pod Orzełkiem/

5 października obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Wyspa pacynek” w wykonaniu artystów Teatru Pod Orzełkiem z Białegostoku.  W przedstawieniu tym Profesor Wyobraźni Hilary Szczebrzeszyński zaprosił wszystkie przedszkolaki w magiczną podróż na Archipelag Wysp Lalkowych. Uczestnicy zabawy przenieśli  się na Wyspę Pacynek, gdzie zapoznali się z budową i sposobem animacji tego typu lalki. W spektaklu aktorzy odgrywali scenki z "Czerwonego Kapturka" Jana Brzechwy, historię przyjaźni pacynek Kropki i Kreski, uczestniczyli w lalkowej klaunadzie. Przedstawienie miało charakter interaktywnej teatralnej zabawy i sprawiło dzieciom dużo radości.




      „NIE TYLKO O BRZYDKIM KACZĄTKU” - TEATR CONIECO
28 września gościliśmy teatr CoNieco z Białegostoku, który zaprezentował nam przedstawienie pt. „Nie tylko o brzydkim kaczątku”. Jest to spektakl złożony z czterech baśni  Andersena. Wszystkie opowiadają o miłości lub jej braku, a także o kłopotach,  jakie powoduje brak zwykłej wrażliwości. Każda baśń grana była w innej technice lalkowej .




      SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

27 września gościliśmy policjantki z Komendy Miejskiej policji w Łomży. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach i drogach oraz nauka zachowania się w sytuacjach różnych zagrożeń. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze.




      AUDYCJA MUZYCZNA  PT. „WITAJ SZKOŁO NA WESOŁO!”

25 września wysłuchaliśmy pierwszej w tym roku szkolnym audycji muzycznej.  Muzycy Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży wprowadzili nas w bogaty świat doznań muzycznych. Dzieci dowiedziały się, kim jest meloman i czym jest muzyka, przypomniały sobie, co to jest filharmonia, dyrygent, instrument oraz jakie są zasady kulturalnego zachowania się podczas koncertu. Poznały obój - instrument dęty drewniany z grupy instrumentów z podwójnym stroikiem.




      POWITANIE JESIENI
22 września, zgodnie z tradycją odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość „Powitania Jesieni”.   Podczas uroczystości spotkaliśmy się z Panią Jesienią, która przybyła do nas w towarzystwie Ziemniaków.  Dzieci uczestniczyły w  zabawach o tematyce jesiennej, rozwiązywały zagadki o jesiennych darach, tańczyły i śpiewały z Panią Jesienią i jej towarzyszami.  Każda grupa przygotowała na spotkanie ludzika lub zwierzątko z ziemniaków i innych jesiennych skarbów, które można było podziwiać  na wystawie. Na koniec Pani Jesień zaprosiła dzieci do  zabaw na świeżym powietrzu, podczas których  przedszkolaki szukały ziemniaków zakopanych w piaskownicy, rzucały w kręgle ziemniakiem oraz przenosiły ziemniaka na łyżce. Dzień ten upłynął w bardzo miłym i radosnym nastroju




      WYCIECZKA NA FARMĘ DYŃ "EDYNIA"
Korzystając z ostatnich dni lata i pięknej, słonecznej pogody grupa III, VIII i IX wybrała się na wycieczkę na Farmę Dyń. Na farmie czekały na dzieci różne atrakcje: zabawy zorganizowane przez animatora, kukurydziana piaskownica, spotkanie ze zwierzętami /alpakami i królikami/. Dzieci zostały zaproszone także do zabawy plastycznej z wykorzystaniem popcornu. Na farmie czekał na dzieci też posiłek: pieczone kiełbaski i owoce w czekoladowej fontannie. Na wycieczce dzieci bawiły się doskonale.




      DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż do starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"


20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.   Dzień ten ma też dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. W naszym przedszkolu w tym dniu  czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Przedszkolaki po odśpiewaniu Hymnu Przedszkolaka  i prezentacji każdej grupy, zostały zaproszone do wspólnych zabaw.  Wśród nich znalazły się między innymi gry i zabawy integracyjne, zabawy z chustą, przeciąganie liny, biegi slalomem. Na koniec dnia każde dziecko otrzymało medal Super Przedszkolaka i pamiątkowy balonik.
Wszystkim przedszkolakom dorośli złożyli serdeczne życzenia  samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu. 




      NARODOWE CZYTANIE 2023

8 września nasze przedszkole włączyło się do akcji „NARODOWE CZYTANIE”. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej zapoczątkowana w 2012 roku.  W tym roku czytane było dzieło Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Czytanie w naszym przedszkolu odbyło się w grupach dzieci pięcioletnich, czytane były dwa fragmenty powieści.  
W grupie IV, VIII i IX czytana była „Legenda o Janie i Cecylii” w opracowaniu Anety Konefał - tzw. "Misiowej Mamy" - autorki projektu edukacyjnego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Legendę  czytały nauczycielki grup i zaproszona łomżyńska dziennikarka - pani Marlena Siok. Po wysłuchaniu  fragmentu utworu dzieci  uczestniczyły w quizie dotyczącym treści legendy,  wykonały pracę plastyczną „Jan i Cecylia” oraz uczestniczyły w opowieści ruchowej połączonej z ćwiczeniami artykulacyjnymi pod nazwą „Puszcza Jana i Cecylii”.
W grupie III odczytano fragment opisujący wesele  Elżusi i Franciszka w Bohatyrowiczach /a dokładnie spotkanie Jana i Justyny/ - w opracowaniu nauczycielki naszego przedszkola - Ewy Grądzkiej.  Czytanie tego fragmentu wzbogacone zostało inscenizacją w wykonaniu pracowników przedszkola, i rodziców oraz śpiewem i tańcem  dzieci.  Inscenizację  obejrzały także czterolatki z grupy II.
Na pamiątkę  wszystkie dzieci otrzymały kartkę z pieczątką Narodowego Czytania.




      WITAJ PRZEDSZKOLE !
W dniach 29, 30 i 31 sierpnia 2023 roku odbyły się w naszym przedszkolu dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków. Dzieci trzy -  i czteroletnie, które rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem spotkały się w swoich salach na wspólnych zabawach.  Bawiły się pod kierunkiem swoich pań oraz samodzielnie. Rodzice nowych przedszkolaków uczestniczyli w spotkaniach z  logopedą, terapeutą  integracji sensorycznej i psychologiem.
Pozostałe  przedszkolaki wróciły do przedszkola z radością ciesząc się na spotkanie ze swoimi koleżankami i kolegami.  Rozpoczęła się wspólna zabawa oraz praca. Ten rok z pewnością będzie ciekawy w życiu naszych przedszkolaków, pełen przygód i niespodzianek.








Powrót na górę strony